wybierz kosiarkę dostosowaną do Twoich potrzeb - Mascus Polska blog

Wybierz kosiarkę ogrodową dopasowaną do Twoich potrzeb!

0

Intensywnie zielony, gładki jak stół i miękki jak dywan najlepszej jakości – taki trawnik jest marzeniem każdego, kto ma choć kawałek ogródka. Wbrew pozorom jednak, utrzymanie go w takim stanie wymaga całkiem sporych nakładów czasu i pracy. Dbać trzeba przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie, po to, aby w trawie nie pojawiały się chwasty, a także o regularne docinanie. Kosiarka do trawy jest sprzętem bezwzględnie niezbędnym do pielęgnacji trawnika. Na rynku jest jednak tak wiele typów, modeli i marek, że czasami trudno wybrać sprzęt odpowiedni do własnych potrzeb. Która kosiarka do trawy jest najlepsza? Podpowiadamy!

Kosiarki do trawy – typy i modele

Na rynku dostępnych jest kilka modeli i typów kosiarek ogrodowych. W podstawowy sposób można je podzielić ze względu na dwie kwestie: typ napędu oraz sposób poruszania się.

Typ napędu:

  • ręczne (pchane);
  • elektryczne (zasilane z sieci lub akumulatorem);
  • spalinowe.

Sposób poruszania się:

  • pchane (w tym pchane z napędem);
  • automatyczne;
  • samojezdne (traktorki koszące).

Wybór typu napędu oraz sposobu poruszania się kosiarki do trawy trzeba dostosować do charakterystyki trawnika, wielkości działki, a także budżetu.

Typ napędu kosiarki ogrodowej – jaki wybrać?

Pierwszą kwestią, którą należy przemyśleć w kontekście zakupu kosiarki ogrodowej to typ napędu. Rozważać trzeba przede wszystkim zakup kosiarki elektrycznej lub spalinowej. Kosiarki ręczne, których mechanizm tnący działa pod wpływem pchania, są dość nieefektywne i sprawdzą się w zasadzie tylko
w sytuacji, gdy do skoszenia jest naprawdę niewielki kawałek terenu. Trzeba też pamiętać, że nie radzą one sobie najlepiej z długą i gęstą trawą. Najlepiej sprawdzą się do docinania.

Kosiarki elektryczne zasilane z sieci ograniczone są długością kabla, ale ich moc bez trudu poradzi sobie nawet z dłuższą i gęstą trawą. To najlepszy wybór przy małych i średnich przydomowych trawnikach.
W takim przypadku dostęp do gniazdka nie jest najczęściej utrudniony. Zaletą kosiarki elektrycznej jest również kwestia komfortu pracy – pracują one dość cicho, a dodatkową nie zanieczyszczają powietrza spalinami. Podobne zalety mają kosiarki elektryczne akumulatorowe – to dobry wybór w miejscach, gdzie nie ma wygodnego dostępu do sieci elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że w takim wypadku, po wyczerpaniu się akumulatora, kończy się również koszenie.

Takiego problemu nie ma przy kosiarce spalinowej. Gdy skończy się paliwo, wystarczy dolać kilka litrów benzyny, aby pracować dalej. Trzeba jednak zwrócić uwagę, jaki typ silnika zastosowano w kosiarce. Jeśli jest on dwusuwowy, do paliwa trzeba dodać olej do smarowania. W tym wypadku bezwzględnie należy stosować się do zaleceń producenta konkretnego modelu, aby służył on bez awarii jak najdłużej. W przypadku czterosuwów – należy stosować jedynie czystą benzynę. Kosiarka spalinowa jest bardzo wydajna i dobrze sprawdzi się na średnich i dużych działkach.

Sposób poruszania się kosiarki ogrodowej – o tym warto pamiętać

Najpopularniejsze na rynku są kosiarki elektryczne oraz spalinowe pchane ręcznie przez operatora. To dobre i sprawdzone rozwiązanie, które co prawda wymaga nieco siły, ale z drugiej strony pozwala bardzo precyzyjnie operować kosiarką i skosić trawę nawet w trudno dostępnych miejscach. Jeszcze bardziej ułatwić to mogą skrętne koła. Ciekawą alternatywą są pchane kosiarki ogrodowe z napędem. Jadą one same, poruszają się w tempie dość wolnego marszu, a osoba, która obsługuje taką kosiarkę, nadaje jedynie kierunek. To dobre rozwiązanie na działkach o pofalowanym ukształtowaniu. Dzięki napędowi łatwiej jest podjeżdżać pod wzniesienia i kosić na nich trawę.

Sporą popularnością zaczynają cieszyć się automatyczne kosiarki ogrodowe. Są to całkowicie autonomiczne urządzenia, które za pomocą szeregu wbudowanych czujników skanują otoczenia i na tej podstawie wytyczają sobie trasę koszenia. Tego typu sprzęt jest bardzo wygodny – praktycznie w ogóle nie wymaga obsługi. Właściciel musi jedynie zadbać o to, aby uruchomić koszenie, a kosiarka zajmie się resztą. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Najlepiej sprawdzi się na niewielkich działkach o regularnych kształtach, bez dużej liczby przeszkód, jak drzewa, skalniaki czy klomby. W innym przypadku, koszenie może być niedokładne.

Osoby, które mają do skoszenia duży czy bardzo duży teren, powinny postawić na kosiarkę-traktorek. Obsługa tego sprzętu wymaga pewnej wprawy, jest on również zauważalnie droższy od pozostałych typów. Jednak szybkość i komfort pracy rekompensują te wszystkie niedogodności. Kosiarki ogrodowe traktorki napędzane są silnikami spalinowymi. Z jednej strony oferują dużą powierzchnię koszącą, z drugiej natomiast – w rękach wprawnego operatora – również wysoką precyzję. Jeśli ktoś musi kosić trawę na rozległym i nawet pofalowanym terenie – kosiarka-traktorek to jedyny rozsądny wybór.

Marka kosiarki ogrodowej – która najlepsza?

Kosiarki do trawy, podobnie jak inny sprzęt ogrodniczy, warto wybierać, kierując się przede wszystkim jakością produktu. To sprzęt dość mocno eksploatowany, więc jego żywotność jest kluczowa. W tym kontekście trzeba stawiać na sprawdzone marki. Które kosiarki ogrodowe są najlepsze? Z całą pewnością można polecić kosiarki do trawy Husqvarna. Ta szwedzka firma, która kojarzy się przede wszystkim z pilarkami i piłami łańcuchowymi. W swoje ofercie ma jednak też szeroki wybór sprzętu ogrodniczego, który cechuje duża wytrzymałość i efektywność pracy.

Kolejnym wartym polecenia wyborem są kosiarki ogrodowe John Deere. To amerykańska firma, która kojarzy się przede wszystkim z wysokiej klasy sprzętem rolniczym. Cechuje go rzadko spotykana trwałość i prostota konstrukcji. Podobne przymioty cechują kosiarki tego producenta. W ofercie są zarówno małe kosiarki ogrodowe (w tym automatyczne), jak i półprofesjonalne kosiarki do trawy traktorki.

Nie można również zapomnieć o kosiarkach do trawy Stiga. Szwedzki producent prawdopodobnie najbardziej kojarzy się właśnie ze sprzętem do pielęgnacji trawników, ale w swojej ofercie ma też szereg innych maszyn i sprzętu ogrodniczego oraz rolniczego. Jako ciekawostkę warto dodać, że Stiga jest również jednym z najbardziej renomowanych producentów sprzętu sportowego do… tenisa stołowego.

Wybierając kosiarkę do trawy jednego z powyższych producentów, można być pewnym, że nie zawiodą, a zadbany trawnik będzie wyglądał wspaniale!

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole