Rejestracja ciągnika rolniczego krok po kroku

Rejestracja używanego ciągnika rolniczego krok po kroku

0

Planujesz kupić używany ciągnik rolniczy? Rejestracja pojazdu jest obowiązkowa, nawet jeśli traktor nie będzie poruszał się po drogach publicznych. Jak wygląda cały proces? Ile masz na to czasu? Jakich dokumentów potrzebujesz? Ile kosztuje rejestracja ciągnika rolniczego i jakie opłaty trzeba ponieść? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Rejestracja ciągnika rolniczego – gdzie i do kiedy należy jej dokonać?

Ciągnik rolniczy, podobnie jak inne pojazdy, zarejestrujesz w lokalnym wydziale komunikacji. Chodzi przy tym o urząd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, a nie miejsca zameldowania (jeśli byłaby to inna placówka).

Jeszcze do niedawna czas na rejestrację używanego traktora wynosił tylko 30 dni od daty zakupu maszyny. Obecnie jednak, ze względu na pandemię koronawirusa, termin ten został wydłużony do odwołania i masz na to aż 180 dni.

Zakup i rejestracja używanego ciągnika rolniczego, a urząd skarbowy i podatek PPC

Chociaż wydłużono czas na rejestrację używanego ciągnika rolniczego, urząd skarbowy nadal daje jednak nabywcy tylko 14 dni na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych (PPC, naliczany od kwoty, za którą kupiłeś pojazd).

Pamiętaj natomiast, że nie musisz wnosić opłaty skarbowej i składać deklaracji PPC-3, jeśli:

 • kupujesz traktor od rolnika ryczałtowego lub
 • zakupiłeś ciągnik rolniczy na fakturę VAT lub
 • pojazd kosztował mniej niż 1000 zł.

Rejestracja używanego ciągnika rolniczego krok po kroku

Zarówno dokumenty wymagane przy rejestracji ciągnika rolniczego, jak i sam proces może się nieco różnić w zależności od tego, czy kupujesz pojazd w kraju, czy sprowadzasz go z zagranicy. Tutaj koncentrujemy się na tym pierwszym przypadku, lecz jeśli interesuje Cię drugi, sprawdź artykuł Rejestracja ciągnika rolniczego z zagranicy – czy to konieczne?.

Jak więc wygląda rejestracja używanego ciągnika rolniczego krok po kroku?

 1. Sprzedający podpisuje umowę kupna-sprzedaży lub wystawia fakturę VAT oraz przekazuje Ci komplet dokumentów dotyczących traktora.
 • Jeśli nie zdecydujesz się kontynuować obowiązkowego ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu, w dniu rejestracji powinieneś opłacić nową polisę.
 • Wypełniasz wniosek o rejestrację pojazdu i składasz go wraz z wymaganymi dokumentami w wydziale komunikacji.
 • Urzędnik dokonuje tymczasowej rejestracji ciągnika rolniczego i wydaje Ci pozwolenie czasowe na 30 dni. Po miesiącu odbierasz nowy dowód rejestracyjny, co kończy cały proces.

Jeśli z jakiegoś powodu Twój wniosek zostanie odrzucony przez Urząd, masz 14 dni od momentu otrzymania decyzji, żeby odwołać się od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Jakich dokumentów potrzebujesz do rejestracji ciągnika rolniczego?

Do wydziału komunikacji należy dostarczyć następujące dokumenty:

 • dowód osobisty (oraz pełnomocnictwo, jeśli rejestracji dokonuje w Twoim imieniu osoba trzecia);
 • wypełniony wniosek o rejestrację;
 • potwierdzenie własności ciągnika (faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży);
 • dowód rejestracyjny z przeglądem technicznym ważnym minimum przez 30 dni od daty składania wniosku;
 • kartę pojazdu;
 • potwierdzenie obowiązującego ubezpieczenia OC;
 • potwierdzenie opłat rejestracyjnych (otrzymasz je w urzędzie po uiszczeniu opłat);
 • zaświadczenie o wpisie do CEIDG (jeśli prowadzisz firmę).

Ile kosztuje rejestracja ciągnika rolniczego? Opłaty urzędowe i inne koszty

Minimalna wysokość opłat przy rejestracji używanego ciągnika rolniczego wynosi 81 zł. Na kwotę tę składają się:

 • nowy dowód rejestracyjny (54,50 zł);
 • naklejka legalizacyjna (12,50 zł);
 • pozwolenie czasowe (14 zł).

Jeśli traktor pochodzi z innego powiatu niż Twoje miejsce zamieszkania, trzeba doliczyć jeszcze opłatę za nowe tablice rejestracyjne (40,50 zł). W większości przypadków zapłacisz więc 121,50 zł, a jeżeli ktoś dokonuje rejestracji za Ciebie i jest to osoba spoza najbliższej rodziny, to 128,50 zł (opłata za pełnomocnictwo to 17 zł).

Dodatkowym kosztem będzie też ubezpieczenie OC, które zwykle wyniesie od kilkudziesięciu do 200 zł. Przy braku aktualnego przeglądu technicznego wydasz również 63 zł na wcześniejszą wizytę w stacji kontroli pojazdów.

Używany ciągnik rolniczy – znajdź ten najlepiej dostosowany do potrzeb

Wiesz już, o czym warto pamiętać przy rejestracji traktora. Jeśli natomiast szukasz najlepszych ofert na używane ciągniki rolnicze, znajdziesz je w serwisie mascus.pl. Wybór jest bardzo duży, a zdecydowana większość z kilkunastu tysięcy ogłoszeń jest z Europy, w tym ponad 500 z Polski.

Na stronie znajdziesz używane traktory od wielu różnych producentów, w tym takich znanych marek jak John Deere, CLASS, New Holland czy Fendt. Oferta obejmuje też liczne części zamienne do maszyn i ciągników rolniczych.

Przeczytaj również: Rodzaje i typy ciągników rolniczych, czyli jaki traktor wybrać do swojego gospodarstwa

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole