Raport branżowy: Rynek używanego sprzętu ciężkiego w 2019 roku

0

Raport Mascus

Mascus jest jedną z największych na świecie platform ogłoszeniowych – znajduje się na niej ponad 430 tys. ogłoszeń używanego sprzętu ciężkiego na sprzedaż. Na portalu można kupić oraz sprzedać używane maszyny budowlane, rolnicze, leśne, komunalne oraz sprzęt do magazynowania i transportu. Mascus jest obecny na rynku już od 20 lat. Firma posiada 33 biura na całym świecie i prowadzi 54 witryny w 38 językach.

Dlaczego publikujemy ten raport?

Będąc globalną platformą internetową z dużą liczbą ogłoszeń ze sprzętem używanym, posiadającą ponad 3,7 miliona odwiedzin miesięcznie, jesteśmy w stanie zebrać wiele istotnych statystyk dotyczących branży. W tym badaniu, analizując dostępne nam dane, chcieliśmy przedstawić globalne zapotrzebowanie na używany sprzęt ciężki w 2019 roku.

Ponadto raport roczny jest wnikliwym podsumowaniem wyników serwisu Mascus w następujących obszarach: informacje o użytkownikach, treść ogłoszeń i zapotrzebowanie na rynku.

1. Przegląd użytkowników

Badanie użytkowników pozostaje jednym z naszych głównych priorytetów. Nieustannie pracujemy nad zwiększeniem naszego ruchu na stronie na całym świecie, głównie dla reklamujących się klientów. W 2019 r. prawie 25 milionów kupujących i sprzedających odwiedziło serwis Mascus, co stanowi wzrost o 4% w porównaniu do 2018 r. Zainteresowanie zakupem używanych maszyn ciężkich utrzymywało się na wysokim poziomie, podobnie jak w 2018 r. Odnotowaliśmy także 7 procentowy wzrost ruchu mobilnego w porównaniu do 2018 roku. 

Ponieważ połowa użytkowników odwiedza nasze witryny na smartfonach, cały czas zachęcamy do korzystania z aplikacji Mascus, która zapewnia szybki dostęp do ofert i szybki kontakt kupującego ze sprzedającym.

W 2019 roku źródła wizyt użytkowników według kategorii urządzeń wyglądały następująco: 51,27% poprzez telefon, 41,50% poprzez komputer, 7,23% poprzez tablet. Kupujący uważają, że coraz wygodniej jest wyszukiwać maszyny na urządzeniach mobilnych. W związku z tym spadł odsetek osób używających do tego celu komputerów. Aplikacja Mascus, która została uruchomiona pod koniec 2018 roku, ma miesięcznie 20 000 użytkowników. Aplikacja jest dostępna na urządzenia z Androidem i iOS.

Telefon vs komputer vs tablet – źródła wizyt na Mascus

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami ruch mobilny wzrósł o prawie 7%  w 2019 r., podczas gdy ruch z komputerów stracił 4% w porównaniu z 2018 r. Warto jednak zwrócić uwage, że nasza responsywna strona internetowa jest przystosowana do zapewnienia płynnego działania na wszystkich typach urządzeń.

Wskazówka: producenci, dealerzy i sprzedawcy sprzętu używanego powinni upewnić się, że ich strona internetowa jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Mascus może pomóc przebudować twoją stronę ze sprzętem używanym. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Analizując lokalizacje naszych użytkowników dowiedzieliśmy się, że 80,64% wizyt pochodzi z Europy, 7,79% z Azji, a 7,66% z Ameryki. W związku z tym, większość krajów znajdujących się w naszych zestawieniach TOP pochodzi z Europy. USA jednak przesunęły się z trzeciego w 2018 roku, na pierwsze miejsce w 2019 pod względem liczby użytkowników odwiedzających naszą stronę, co oznacza 25% wzrost.

Cały ruch w serwisie Mascus (użytkownicy i sesje) w 2019 roku – Top 20 krajów

Pomiary demograficzne dostarczyły danych, zgodnych z oczekiwaniami. Zdecydowana większość naszych użytkowników to mężczyźni (78,58%), podczas gdy mniej niż jedna czwarta to kobiety (21,42%). Ponad połowa naszych użytkowników to osoby w wieku 35–44 lata (28%) i 25–34 lata (27%). Następnie, pod względem procentowym, są osoby w wieku 45–54 lat (21%) i 55–64 lat (12%).

Wiek i płeć użytkowników Mascus w 2019 roku

Chociaż w większości nasi użytkownicy działają online, uczestnictwo w wydarzeniach na żywo, związanych z poszczególnymi branżami oraz osobiste spotkania z użytkownikami i klientami są zawsze priorytetem dla naszych lokalnych zespołów. W 2019 roku mieliśmy stoiska na 30 ważnych targach branżowych (takich jak Bauma (Monachium), CTT Bauma (Moskwa), Agritechnica, Solutrans, BICES, MAXPO itp.), a kolejne 60 targów odwiedziliśmy. Oprócz dużych targów branżowych, nasi przedstawiciele Mascus byli obecni na większości aukcji na żywo Ritchiego Brosa na całym świecie.


2. Przegląd treści ogłoszeń

W 2019 r. skupiliśmy się na wprowadzeniu bardziej wartościowych ogłoszeń na Mascus i oferowaniu szerszego wyboru potencjalnym nabywcom, zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym. Całkowita liczba używanych maszyn ciężkich wystawionych na Mascus w 2019 r. (średnia miesięczna przekraczająca 430 000 aktywnych ogłoszeń) pokazuje wzrost o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Podsumowując, w 2019 roku mieliśmy w sumie 5 084 300 aktywnych ogłoszeń na Mascus (w tym sprzęt wystawiony na aukcje i wynajem), z 1 102 024 nowymi ogłoszeniami i 1 439 116 usuniętymi ogłoszeniami. Usunięte ogłoszenia często wskazują, że maszyny zostały sprzedane. Dynamika miesięczna w 2019 r. dla nowo dodanych ogłoszeń (liczonych na koniec każdego miesiąca jako nowo opublikowane) i usuniętych ogłoszeń na stronie Mascus wzrosła o 24% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wskazuje to na bardziej aktywną ofertę oraz zapotrzebowanie, które można przypisać zaplanowanym wydarzeniom aukcyjnym.

Top 3 nowych ogłoszeń na Mascus (typy i marki maszyn)

Na poniższych ilustracjach znajdziecie dwa zestawienia TOP 3: nowych i usuniętych ogłoszeń wg. rodzaju i marki maszyn. Wyglądają one tak samo jak w 2018 roku. Blisko połowa nowych ogłoszeń na Mascus w 2019 roku to ogłoszenia używanych maszyn budowlanych.

TOP 3 nowych ogłoszeń wg. rodzaju i marki maszyn

Ciągniki rolnicze i koparki gąsienicowe nadal zajmują pierwsze dwie pozycje, zarówno w nowych jak i w usuniętych ogłoszeniach na Mascus w 2019 roku. Na trzeciej pozycji znajdują się ciężarówki – w nowych ogłoszeniach oraz furgony wśród ogłoszeń najczęściej usuwanych.

Porównując do porzedniego roku, całkowita liczba usuniętych/sprzedanych używanych maszyn budowlanych wzrosła o 4%, podczas gdy liczba usuniętych ogłoszeń w kategorii transportu przemysłowego spadła o 2%.

TOP 3 usuniętych ogłoszeń wg. rodzaju i marki maszyn

Jeśli spojrzymy na kraje z których pochodzą aktywne ogłoszenia w konkretnych kategoriach: USA, Polska i Francja znalazły się w TOP 3 krajów z najbogatszą ofertą używanego sprzętu budowlanego. Dania, Niemcy i Szwecja są krajami z największą liczbą ogłoszeń sprzętu rolniczego na Mascus, podczas gdy Hiszpania, Holandia i USA prowadzą wśród liczby ogłoszeń w kategorii transport. Szwecja, Polska i Niemcy dodają najwięcej ogłoszeń wśród maszyn leśnych. Warto również wspomnieć, że 24% ogłoszeń w kategorii magazynowanie pochodzi z Niemiec.

Biorąc pod uwagę ogłoszenia we wszystkich kategoriach, w porównaniu do poprzedniego roku, pojawiło się kilka zmian w TOP 10 krajów z największą liczba ogłoszeń na sprzedaż. Holandia nieznacznie wyprzedziła Francję, a Wielka Brytania pojawiła się w zestawieniu i zastąpiła Chiny na 9 pozycji.

Top 10 krajów wystawiających najwięcej ogłoszeń na Mascus w 2019 roku
Top 3 nowych i usuniętych ogłoszeń wg. kategorii

3. Przegląd zapotrzebowania

Potencjalni kupujący sprzęt używany mają dwie proste opcje skontaktowania się ze sprzedającym na Mascus: wysłanie formularza z prośbą o kontakt lub w pilnych sprawach kontakt telefoniczny. Zebrane z formularzy kontaktowych informacje pozwalają wyróżnić najbardziej poszukiwane typy maszyn oraz marki według kategorii, lokalizacji nabywców, a także lokalizacji maszyn. Do tego celu przeanalizowaliśmy statystyki dotyczące zapytań wysyłanych mailem, ponieważ zawierają one więcej szczegółowych danych niż kontakty telefoniczne.

Odsetek próśb o kontakt poprzez Mascus w 2019 r. stanowił 25% całkowitego popytu zarejestrowanego w ubiegłym roku. Odnotowaliśmy zatem 3-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Pozostałe wskaźniki dotyczące popytu to 58% użytkowników komputerów, którzy odsłonili numer telefonu sprzedającego oraz 17% bezpośrednich kontaktów telefonicznych przez użytkowników urządzeń mobilnych. Ponieważ ruch mobilny stale rósł w całym 2019 r., liczba bezpośrednich połączeń z telefonu komórkowego również wzrosła o 5% w porównaniu do poprzedniego roku.

Poniższe wykresy został stworzone w opraciu o wysłane prośby o kontakt w 2019 roku.

Najpopularniejsze typy i marki maszyn w 2019 roku na Mascus (prośby o kontakt)

7 z 10 najpopularniejszych typów maszyn na Mascus znajduje się w kategorii maszyny budowlane, co potwierdza również wysoki odsetek ogłoszeń w tej kategorii. Stanowi on prawie połowę całego sprzętu używanego na naszej stronie w 2019 r.

Ciekawostką jest fakt, że w 2019 roku spycharki spadły z TOP 10 najpopularniejszych typów maszyn i zostały zastąpione przez forwardery.

W dalszej części naszego raportu przyglądamy się bardziej szczegółowo popularnym typom maszyn używanych i markom według kategorii na Mascus.

Zapotrzebowanie na używane maszyny budowlane w 2019 roku

Marka Caterpillar cieszyła się największym zainteresowaniem wśród kupujących maszyny budowlane, kolejno uplasowały się Volvo oraz JCB, podczas gdy najwięcej próśb o kontakt dotyczyło koparek gąsienicowych i ładowarek kołowych.

Zapotrzebowanie na używane maszyny rolnicze w 2019 roku

„Najpopularniejsze maszyny używane w 2019 roku w sektorze rolniczym to ciągniki, a zwłaszcza modele John Deere.”

Zapotrzebowanie na używane maszyny w kategorii transport w 2019 roku

Najpopularniejszymi maszynami w sektorze transportu były ciągniki siodłowe. Natomiast trzy najpopularniejsze marki w 2019 roku to Mercedes-Benz, Volvo i Scania.

Zapotrzebowanie na używany sprzęt do magazynowania w 2019 roku

W sektorze magazynowania najczętsze prośby o kontakt dotyczyły wózków Diesla. Występowały one trzy razy częściej niż prośby ws. elektrycznych wózków widłowych. Natomiast najpopularniejszymi markami w tej kategorii były Linde, Toyota i Hyster.

Zapotrzebowanie na używane maszyny leśne w 2019 roku

W sektorze maszyn leśnych najwięcej kupujących było zainteresowanych sprzętem marki John Deere, zwykle poszukując używanych forwarderów, harwesterów i rębaków.

Najwięcej próśb o kontakt od kupujących pochodziło z następujących krajów (nazwaliśmy to pochodzenie kupujących):

Top 20 krajów wysyłających najwięcej próśb o kontakt oraz Top 20 krajów wysyłających najwięcej próśb o kontakt wg. kategorii

Ogółem kupujący z Wielkiej Brytanii wysłali najwięcej próśb o kontakt w sprawie używanego sprzętu we wszystkich kategoriach, co wyniosło 11% całego popytu na maszyny używane. Kolejno znalazły się Niemcy (7%), USA (7%), Hiszpania (6%), Polska (5%) i Francja (5%).

Jeśli przyjrzymy się zapotrzebowaniu na używany sprzęt budowlany, 2/3 próśb o kontakt w 2019 roku pochodziło z Wielkiej Brytanii. Zaobserwowaliśmy również wzrost liczby próśb o kontakt z Francji (wzrost o 34%) i Niemiec (wzrost o 15%) w porównaniu do poprzedniego roku.

Liczba prośb o kontakt w kategorii maszyny rolnicze znacząco wzrosła w następujących krajach: Francja (50%), Wielka Brytania (19%) i Szwecja (17%).

Podsumowanie

Wnioski z raportu na temat rynku używanego sprzętu ciężkiego w 2019 r., przedstawionego w statystykach dotyczących ruchu, treści ogłoszeń i zapotrzebowania rejestrowanego na Mascus:

  • ponieważ liczba ogłoszeń używanego sprzętu ciężkiego nadal rośnie, w 2019 roku była wyższa o 7% w porównaniu do poprzedniego roku, zapotrzebowanie natomiast odonotowało nieco niższy wzost – 3% więcej próśb o kontakt w porównaniu do 2018 roku
  • dynamika nowych i usuniętych ogłoszeń wzrostła o 24% w porównaniu do poprzedniego roku
  • ruch internetowy (organiczny i bezpośredni) w 2019 roku na Mascus wzrósł o 3% w porównaniu do 2018, ruch mobilny odnotował natomiast znaczny wzrost o 7%
  • większość ogłoszeń używanego sprzętu ciężkego na Mascus pochodzi z kategorii maszyn budowlanych (prawie połowa wszystkich ogłoszeń), jednakże również używane ciężarówki odnotowały wzrost o 3% w porównaniu do 2018 roku
  • USA, Niemcy i Polska miały najwięcej używanego sprzętu ciężkiego na sprzedaż w 2019 roku na Mascus
  • Koparki gąsienicowe i ciągniki po raz kolejny były najpopularniejszymi używanymi maszynami na Mascus, podczas gdy Caterpillar i Volvo były najpopularniejszymi markami wśród potencjalnych kupujących.
Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole