Kombajny z systemami oszczędzania paliwa – przegląd marek i technologii

Kombajny z systemami oszczędzania paliwa – przegląd marek i technologii

0

Najlepsi producenci maszyn rolniczych wyposażają swój sprzęt w coraz to nowsze technologie, w tym takie, które zwiększają wydajność kombajnu i zmniejszają spalanie. Sprawdziliśmy, jakie rozwiązania ograniczają zużycie paliwa w kombajnach zbożowych New Holland oraz innych czołowych marek, takich jak John Deere, Claas, czy Case IH.

Ile pali kombajn i od czego to zależy?

Zużycie paliwa przez kombajn zbożowy może być niekiedy mniejsze niż 10 litrów na hektar, lecz zwykle wyniesie kilkanaście, a czasem nawet powyżej 20 l/ha. Konkretne wartości będą się, rzecz jasna, znacznie różnić w zależności od wielkości i mocy maszyny. Istotny wpływ na spalanie kombajnu mają również:

 • warunki pola i zbioru (m.in. nachylenie terenu, rodzaj zbieranego materiału, gęstość roślin i wilgotność ziarna);
 • szybkość pracy maszyny;
 • odpowiednie dopasowanie ustawień kombajnu do warunków pracy i sprawność operatora;
 • stan techniczny sprzętu.

Zużycie paliwa zależy również od nowoczesnych technologii, które bezpośrednio lub pośrednio obniżają spalanie. Poniżej wskazujemy, jakie systemy optymalizują koszt pracy w kombajnach zbożowych marek New Holland, John Deere, Claas i Case IH.

Warto jednak pamiętać, że rozwiązania te stosowane są od określonych roczników, a czasem dostępne są tylko w niektórych modelach danej marki. Przed wyborem używanego kombajnu warto więc dokładnie sprawdzić specyfikację maszyny i dowiedzieć się, w jakie technologie i systemy jest wyposażona.

Jakie technologie obniżają spalanie w kombajnach marki New Holland?

Kombajny zbożowe New Holland mają liczne rozwiązania i systemy, które pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa. Należą do nich:

 • Zarządzanie mocą silnika, które ogranicza spalanie paliwa przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej wydajności. Układ dopasowuje do sytuacji takie parametry jak między innymi ciśnienie i czas wtrysku.
 • Technologia ECOBlue HI-eSCR zapewniająca neutralizację spalin oddzieloną od silnika. Rozwiązanie to nie tylko skutecznie redukuje emisję spalin, lecz także optymalizuje proces spalania, co przyczynia się do oszczędności paliwa.
 • Systemy automatycznego sterowania IntelliSense i IntelliCruise. Ta druga technologia umożliwia m.in. maksymalizację wydajności poprzez automatyczne dostosowanie prędkości posuwu kombajnu. Z kolei IntelliSense zmniejsza  zużycie paliwa dzięki najlepszemu dopasowaniu ustawień maszyny (w tym np. prędkość bębna separacyjnego i wentylatora, czy otwarcie sita) do warunków na polu.
 • Technologia Opti-Clean, która optymalizuje proces usuwania zanieczyszczeń ze zbioru. Dzięki analizie czynników takich jak choćby strumień ziarna i obciążenie przesiewu czyszczenie może być skuteczne przy mniejszym nakładzie energii.
 • SmartTrax, czyli innowacyjny napęd gąsienicowy dostępny w wybranych modelach kombajnów zbożowych New Holland. Minimalizuje zużycie paliwa na trudnym gruncie poprzez poprawę trakcji, zmniejszone opory toczenia i lepsze prowadzenie maszyny.
 • System monitorowania i diagnozowania stanu technicznego maszyny oraz alarmów połączony z centrum sterowania IntelliView z wyświetlaczem – pozwala szybciej zidentyfikować potencjalne problemy, które mogą zwiększyć spalanie kombajnu.

Kombajny John Deere na sprzedaż – co zmniejsza ich zużycie paliwa?

Również maszyny z charakterystycznym logo skaczącego jelenia – czyli kombajny zbożowe John Deere – wykorzystują technologie obniżające spalanie.

 • Koncepcja HarvestMotion opiera się na zoptymalizowanych podzespołach silnika i układu przeniesienia napędu. Rozwiązanie, stosowane zwłaszcza w silnikach PowerTech, oznacza większą wydajność maszyny i możliwość prowadzenia zbioru przy niskich obrotach, co minimalizuje zużycie paliwa.
 • Technologia HarvestSmart pozwala osiągnąć optymalne wyniki przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię. Automatycznie zmienia bowiem prędkość kombajnu w zależności od wydajności zbioru, po analizie takich parametrów jak np. wilgotność ziarna i obciążenie maszyny.
 • System ActiveVision optymalizuje spalanie kombajnu poprzez automatyczne dostosowanie parametrów pracy, takich jak m.in. prędkość bębna i otwarcie przesiewu, na podstawie danych o zbiorze z kamer i czujników.
 • Technologia AutoTrac, czyli system automatycznego sterowania maszyną, który umożliwia precyzyjne utrzymanie linii zbioru. Rozwiązanie to minimalizuje powtarzalność przejazdów, co zmniejsza zużycie paliwa.
 • Optymalizacja aerodynamiki kombajnów John Deere także przekłada się na niższe zużycie paliwa. Amerykański gigant od lat sukcesywnie minimalizuje opory powietrza w maszynach (m.in. poprzez bardziej opływowe kształty sprzętu czy zastosowanie ulepszonych wlotów i wylotów powietrza).

Maszyny marki Claas – jak kombajny ograniczają spalanie?

Niemiecki producent Claas także wykorzystuje wiele technologii i systemów, które wpływają na to, ile pali kombajn tej marki. Na szczególną uwagę zasługują poniższe rozwiązania w kombajnach zbożowych Claas.

 • System Dynamic Power, który automatycznie dopasowuje moc silnika do warunków pracy. Umożliwia jazdę przy pełnym lub częściowym obciążeniu z krzywą mocy, która zapewnia oszczędność paliwa przy optymalnej wydajności.
 • Układ Dynamic Cooling, czyli zmienny napęd wentylatora. Dynamiczne chłodzenie idealnie dostosowane do warunków pracy może zaoszczędzić nawet do kilkunastu kW mocy silnika, co zmniejsza zużycie paliwa.
 • Technologia APS Synflow, która ogranicza opory wewnętrzne przy przepływie masy roślinnej w czasie omłotu. Zapewnia prostoliniowy przepływ materiału przez kombajn bez niepotrzebnych zmian prędkości i kierunku, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię.
 • System Cemos Auto Performance – zaawansowane rozwiązanie analizujące wiele czynników i dostosowujące do nich ustawienia kombajnu w czasie rzeczywistym. Dzięki optymalizacji prędkości jazdy, obrotów i mocy w zależności od parametrów zbieranej masy możliwa jest istotna oszczędność paliwa przy wysokiej wydajności pracy.
 • GPS Pilot Cemis. Technologia ta zdecydowanie ogranicza nakładanie się przejazdów kombajnu i związane z tym straty energii, bo zapewnia prowadzenie maszyny po równoległych, łatwo programowanych liniach.

Nowe i używane kombajny Case IH – w jaki sposób obniżają zużycie paliwa?

Rozwiązania, które ograniczają spalanie, można też znaleźć w kombajnach zbożowych Case IH. Są to między innymi:

 • Technologia Efficient Power w silnikach i transmisji maszyn Case IH zapewnia jednoczesną redukcję emisji spalin i optymalizację wydajności paliwowej. Wykorzystuje nowoczesne mechanizmy, w tym kontrolę spalania i wtrysk paliwa wysokiego ciśnienia.
 • System AFS AccuGuide, czyli automatyczne sterowanie kombajnem, które zapewnia precyzyjne linie zbioru. Minimalizuje tym samym powtarzalność przejazdów, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.
 • System AFS Harvest Command. Zaawansowane rozwiązanie do sterowania zbiorczego oparte na danych z czujników i kamer. Automatyczne dopasowanie parametrów pracy takich jak prędkość jazdy, otwarcie przesiewu i prędkość bębna to większa wydajność kombajnu i niższe spalanie.
 • System AFS Harvest Tracker. Zapewnia pogłębioną analizę efektywności zbioru na podstawie danych o zużyciu paliwa i wydajności oraz innych parametrów kombajnu, po czym dostarcza praktycznych wskazówek, jak zoptymalizować pracę maszyny.

Nowe i używane kombajny na sprzedaż oraz pokrewny sprzęt dostępny na platformie Mascus

W artykule koncentrowaliśmy się na kombajnach zbożowych najbardziej cenionych marek. Łączna liczba ogłoszeń tych maszyn zamieszonych w serwisie Mascus przekracza 2000. Na platformie dostępnych jest też wiele innych maszyn rolniczych. W kategorii kombajny można znaleźć również nowe i używane kombajny buraczane czy kombajny do zbioru bulw. Nie brakuje także głowic ścinkowych, pokosówek oraz licznych akcesoriów do kombajnów zbożowych na sprzedaż.

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii Kombajny:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole