6 powodów, dla których ciągnik rolniczy Kubota jest idealnym wyborem dla małych gospodarstw rolnych

6 powodów, dla których ciągnik rolniczy Kubota jest idealnym wyborem dla małych gospodarstw rolnych

0

Traktor do pracy w małym gospodarstwie musi mieć moc odpowiednią do charakteru pracy, stosunkowo niewielkie rozmiary i dużą zwrotność. Powinien być też niezawodny i wszechstronny oraz oszczędny i wygodny w obsłudze. Japoński producent sprzętu ciężkiego Kubota oferuje kompaktowe ciągniki, które spełniają wszystkie te wymagania. Sprawdziliśmy, czym wyróżniają się traktory tej marki.

1. Traktory Kubota to wiele modeli o mocy dopasowanej do potrzeb małych gospodarstw

Do pracy na niewielkim areale z reguły nie jest wymagany ciągnik o dużej mocy. Zapotrzebowanie na moc zależy jednak nie tylko od powierzchni gospodarstwa, lecz także od wielu innych czynników (m.in. charakteru pracy i wykorzystywanych maszyn, rodzaju gleby, czy też pochyłości terenu). Według uśrednionych szacunków, przy powierzchni do 5 ha najczęściej wystarczy traktor z silnikiem do 50 KM, na 5-10 ha najlepiej wybrać model o mocy 40-80 KM, a nawet przy kilkunastu hektarach rzadko potrzeba będzie więcej niż 120 KM.

Ciągniki rolnicze Kubota to w ogromnej większości właśnie pojazdy, których moc będzie odpowiednia dla małych i średnich gospodarstw. Firma produkuje obecnie aż kilkadziesiąt różnych modeli z silnikami o mocy od 17 KM do nawet 130 KM i więcej. Najlepiej sprzedają się przy tym maszyny do 80 KM. Również w przypadku używanych traktorów Kubota, większość ogłoszeń dotyczy sprzętu z silnikami o mocy kilkudziesięciu KM.

2. Kubota oferuje ciągniki rolnicze do różnych zastosowań

W gospodarstwach rolnych, które zajmują się na przykład uprawą zbóż albo hodowlą sprawdzą się uniwersalne modele traktorów z różnych serii Kubota M (zwłaszcza M4 i M5, rzadziej większe). Poradzą sobie one w pracy z wieloma narzędziami i maszynami, takimi jak ładowacze czołowe, pługi i pozostałe agregaty uprawowe oraz maszyny do siania, czy też wozy paszowe.

Japońska marka jest również znana z produkcji minitraktorów, z których najpopularniejsze są modele z serii Kubota B. Maszyny tego typu mogą służyć do lżejszych prac polowych, ale najczęściej znajdują zastosowanie w gospodarstwach warzywniczych i sadownictwie. Wykorzystuje się je też często w szkółkarstwie. Minitraktory są bardzo przydatne między innymi do oprysków, ciągnięcia wózków z sadzonkami, ściółkowania nowych nasadzeń, czy do przewożenia kory i zrębki.

3. Ciągniki rolnicze Kubota słyną z niezawodności

Awaria ciągnika jest dla małego gospodarstwa szczególnie dotkliwa, bo często oznacza przestój w pracy. Traktory Kubota są cenione przez rolników między innymi za niezawodność i wytrzymałość. Dotyczy ona zwłaszcza silników, które są produkowane wyłącznie na użytek maszyn tej marki.

Żywotność silnika wydłużają takie rozwiązania techniczne jak choćby:

 • obróbka elementów według metody Plateau, która zapewnia najwyższy poziom wykończenia;
 • żebrowany blok silnika zwiększający wytrzymałość obudowy;
 • powierzchnie tłoków pokryte warstwą dwusiarczku molibdenu zmniejszającego tarcie;
 • panewki wału korbowego z mikrożłobieniami, które umożliwiają stworzenie wyjątkowo grubego filmu olejowego i doskonałe smarowanie wału.

Wytrzymałością i niezawodnością wyróżniają się też przekładnie Kubota. W ciągnikach rolniczych tego producenta dostępne są skrzynie biegów mechaniczne, automatycznie sterowane skrzynie typu PowerShift oraz przekładnie bezstopniowe i hydrostatyczne. W modelach idealnych dla małych gospodarstw zwykle montowane są proste i wyjątkowo mało awaryjne skrzynie mechaniczne lub również cenione przekładnie PowerShift.

4. Traktory Kubota są wyjątkowo kompaktowe i zwrotne

Pod względem sprzedaży nowych ciągników rolniczych Kubota zajęła w 2022 roku 3 miejsce w Polsce. Za tak dobry wynik odpowiadają w dużej mierze minitraktory oraz inne kompaktowe maszyny idealne dla małych gospodarstw. Na niewielkim areale nie jest bowiem zwykle potrzebny duży i ciężki sprzęt, lecz wystarczy lżejszy i tańszy model.

Łatwość manewrowania i zwrotność to przy tym nie tylko cechy minitraktorów czy bardzo kompaktowych pojazdów z serii M4. Świetnie wypadają też pod tym względem średniej wielkości maszyny z serii Kubota M5, a nawet jeszcze większe modele (np. Kubota M135GX o mocy aż 140 KM).

Zalety te traktory Kubota zawdzięczają także konstrukcji przedniego mostu. Dzięki przekazaniu napędu za pomocą przekładni stożkowej zatopionej w kąpieli olejowej można przenieść na koła całą moc również podczas mocnego skrętu i przy obciążeniu frontu maszyny ładowaczem czołowym. Większe modele otrzymały też technologię zacieśniania skrętu Bi-Speed Turn, która pozwala zmniejszyć promień skrętu poprzez przyśpieszenie przednich kół o 60%.

5. Ciągniki rolnicze Kubota są komfortowe dla operatora i wygodne w obsłudze

Traktory Kubota mają komfortowe i nowoczesne kabiny o wydajnym systemie wentylacji. Szyby o dużej powierzchni zapewniają bardzo dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, a zaokrąglona górna krawędź przedniej szyby, która zachodzi na dach, znacząco poprawia widoczność ładowacza czołowego.

Ciągniki marki mają też wiele innych rozwiązań podnoszących komfort obsługi maszyny, w tym:

 • mechaniczny lub elektrohydrauliczny rewers bezsprzęgłowy, który zapewnia płynną i wygodną zmianę kierunku jazdy;
 • intuicyjny panel kontrolny oraz opcjonalnie dźwignię sterowania wszystkimi najważniejszymi funkcjami;
 • zintegrowaną pamięć prędkości obrotowej i elektroniczny system sterowania obrotami silnika, które zwiększają wydajność i komfort pracy z urządzeniami napędzanymi przez WOM.

6. Traktory Kubota są oszczędne i dobrze optymalizują zużycie paliwa

Silniki Kuboty wykorzystywane w ciągnikach rolniczych wyróżnia płaski wykres momentu obrotowego, co sprawia, że są one elastyczne i oszczędne. Optymalizację zużycia paliwa przy zachowaniu dobrych osiągów i norm emisji spalin maszyny zawdzięczają też połączeniu wielu nowoczesnych technologii. Należą do nich układ wtrysku wysokociśnieniowego Common Rail (CRS) z dodatkiem AdBlue oraz:

 • selektywnym reduktorem katalitycznym SCR;
 • systemem recyrkulacji spalin chłodzonym wodą (EGR);
 • filtrem cząstek stałych (DPF);
 • katalizatorem utleniającym (DOC).

Na giełdzie Mascus.pl można znaleźć setki ogłoszeń z całej Europy, w tym także z Polski, na nowe i używane traktory Kubota. Oprócz ciągników w serwisie są też dostępne inne maszyny rolnicze marki, takie jak choćby maszyny do siania i pasz , agregaty uprawowe i pojazdy terenowe Kubota. Nie brakuje również ofert na maszyny budowlane Kubota, tym koparki oraz ładowarki.

Sprawdź powiązane wpisy o ciągnikach rolniczych:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole