Raport z rynku maszyn za okres wrzesień – październik 2019
Informacje pochodzą z 10 krajów z największą liczbą opublikowanych ofert w serwisie Mascus
Mascus jest międzynarodowym portalem ogłoszeniowym ze sprzętem ciężkim. Firma posiada 33 biura w różnych krajach, a sam portal jest dostępny w 38 językach. Dzięki serwisowi Mascus ogłoszenia są publikowane na całym świecie i jest to jedna z głównych korzyści ogłaszania używanych maszyn w Mascusie.
Ogłoszenia z całego świata są widoczne natychmiast – od razu po ich opublikowaniu na wielojęzycznej platformie są one dostępne dla potencjalnych zagranicznych nabywców. W celu zwiększenia widoczności ogłoszeń, Mascus oferuje również usługę reklam banerowych, w ramach której sprzedający mogą promować swoją firmę w innych krajach.
W celu zwiększenia korzyści klientów, przeanalizowaliśmy nasze dane o krajach pochodzenia zapytań e-mailowych dotyczących ogłoszeń, otrzymywanych przez dealerów i reklamodawców poprzez platformę Mascus, we wrześniu i październiku 2019 roku.
W naszym raporcie ograniczyliśmy się do analizy 10 krajów z największą liczbą opublikowanych ogłoszeń w każdej z 6 kategorii w serwisie Mascus: maszyny budowlane, maszyny rolnicze, transport, maszyny leśne, magazynowanie oraz komunalne.
Analiza dotycząca 10 badanych krajów zawiera informacje o:
- 5 krajach z których najczęściej wysyłane są zapytania w sprawie zakupu
- ich całkowitym popycie w tych 5 krajach wyrażonym w procentach
Maszyny rolnicze – popyt na używane maszyny budowlane na naszych największych rynkach
Finlandia wykazuje najwyższe lokalne zapotrzebowanie na używany sprzęt rolniczy, nieco powyżej połowy całkowitego popytu. Dla Wielkiej Brytanii, Francji i Szwecji lokalny popyt stanowi około 1/3 całkowitego zapotrzebowania na rynku. W innej sytuacji znajduje się Polska, gdzie lokalne zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy jest dużo niższe i wynosi 3% całkowitego popytu na rynku.
Maszyny budowlane – popyt na używane maszyny budowlane na naszych największych rynkach
Wielka Brytania wykazuje najwyższy popyt lokalny na maszyny budowlane, wynoszący 44% całkowitego ich zapotrzebowania. Zajmuje ona również pierwsze miejsce jeśli chodzi o liczbę kontaktów w sprawie zakupu używanych maszyn budowlanych w krajach takich jak Chiny (18%), Holandia (15%) i Polska (10%). Pondato wykazuje znaczące zainteresowanie sprzętem z USA, Francji i Niemiec.
Popyt wewnętrzny na maszyny budowlane jest niski w Holandii (10%) i Polsce (9%). Jednak Polska wykazuje zainteresowanie maszynami z Niemiec (9% całkowitego popytu wewnętrznego Niemiec), Danii (8%), Francji (8%) oraz Wielkiej Brytanii (7%).
Szwecja połowę swojego zapotrzebowania na używany sprzęt budowlany lokuje w krajach nordyckich wliczając w to popyt lokalny, wynoszący 33%. Z kolei kraje najbardziej zainteresowane sprzętem ze Szwecji to Finlandia (7%), Norwegia (6%) oraz Dania (4%).
Transport – popyt na używane maszyny transportowe na naszych największych rynkach
Podobnie jak w sektorze leśnym i budowlanym Szwecja ma wysoki lokalny popyt na używany sprzęt tranportowy (30%). Poza rynkiem lokalnym Szwedzi interesują się sprzętem transportowym z Francji (9%) oraz Hiszpanii (5%).
Najwyższy odsetek wewnętrznego popytu występuje w Hiszpanii (40%), która jest jednocześnie krajem o największej liczbie publiowanych ogłoszeń z branży transportowej w serwisie Mascus.
W branży używanego sprzętu transportowego istnieje również spore rozdrobnienie. Zapotrzebowanie na sprzęt z Holandii wykazuje Wielka Brytania (13%), Francja (8%), Hiszpania (8%), Niemcy (6%), przy niskim wewętrznym popycie na poziomie tylko 7%.
Czechy zajmują 5 miejsce wśród krajów publikujących ogłoszenia o używanym sprzęcie transportowym na portalu Mascus. Prócz wysokiego lokalnego zapotrzebowania (29%), ich oferami zainteresowane są również kraje Europy Wschodniej: Słowcja (13%), Węgry (7%), Polska (7%).
Magazynowanie – popyt na używany sprzęt do magazynowania na naszych największych rynkach
Najwyższy wskaźnik zapotrzebowania na używany sprzęt do magazynowania występuje w Danii, Niemczech oraz Holandii.
USA, Szwecja i Wielka Brytania posiadają silny lokalny popyt, który wynosi blisko połowę całkowitego popytu, a w przypadku USA nawet go przewyższa (55%).
Wielka Brytania natomiast przejawia znaczące zainteresownie sprzętem do magazynowania wśród 8 z 10 wymienionych krajów, co czyni ją bardzo ważnym kupcem dla europejskiego sekotra sprzętu do magazynowania.
Obserwujemy również szerokie uczestnictwo USA w zamiarach zakupu maszyn do magazynowaia we Francji (14%), Polsce (12%), Niemczech (8%), Finlandii (7%), Holandii (6%) oraz Szwecji (5%).
Maszyny leśne – popyt na używane maszyny leśne na naszych największych rynkach
Odnotowaliśmy, iż Litwa i Estonia znalazły się w pierwszej 10 krajów pod względem liczby ogłoszeń, publikowanych w serwisie Mascus, dotyczących sektora leśnego. Mimo, iż Litwa nie posiada dużego lokalnego zapotrzebowania na sprzęt leśny, można zauważyć, że zapytania o niego są wysyłane do krajów nordyckich oraz Polski.
W Turcji natomiast wzrasta zainteresowanie maszynami leśnymi z USA. Obecnie, zainteresowani obywatele Turcji stanowią 50% całkowitego popytu na te maszyny w Stanach Zjednocznych.
Komunalne – popyt na używany sprzęt komunalny na naszych największych rynkach
Na rynku używanego sprzętu komunalnego, USA wyróżnia najwyższy odsetek lokalnego popytu, jaki do tej pory odnotowaliśmy, wynoszący 61%. W tym samym czasie ze Stanów Zjednocznych wysyłane są zamówienia kierowane do Danii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec (10% całkowitego popytu).
Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres mailowy: communication@mascus.com