Popularne rodzaje przyczep rolniczych na rynku europejskim.

Popularne rodzaje przyczep rolniczych na rynku europejskim

0

Przyczepy rolnicze pozwalają przede wszystkim na bezpieczny transport materiałów do miejsca docelowego. Na rynku wtórnym można znaleźć różne rodzaje, w tym m.in. wywrotki, wozy paszowe czy też przyczepy do przewozu słomy w belach. Jakie ich typy można znaleźć na europejskim rynku?

Typy używanych przyczep rolniczych w serwisie Mascus

Na portalu Mascus można znaleźć ogłoszenia sprzedaży wielu przyczep rolniczych dostosowanych do konkretnych celów.

Wywrotki rolnicze

Wywrotki rolnicze są przeznaczone do transportu materiałów sypkich, np. zboża, ziemi, nawozów czy kamieni. Pozwalają na łatwy i szybki rozładunek. Ich ważną cechą jest możliwość przechylenia skrzyni ładunkowej, co pozwala na  samoczynny wyładunek. Popularne rolnicze wywrotki to:

  • Krampe Big Body 640 – całkowita masa wywrotki wynosi 22 tony, ma pojemność transportową 21,9 m3 – 33,3 m3. Objętość skrzyni, wynosi 21,9 m3 bez nadstawek. Szerokość przestrzeni ładunkowej to 2,10 m, długość – 6,40 m, natomiast wysokość 1,52 m. Maksymalna dopuszczalna prędkość to 40 km/h, z kolei zapotrzebowanie mocy wynosi 140 KM. 
  • Krampe Big Body 750 – jej masa całkowita to 24 tony, ma pojemność transportową 25,3 m3-38,5m3. Jeśli chodzi o objętość skrzyni, wynosi ona 26 m3 bez nadstawek. Szerokość przestrzeni ładunkowej to 2,32 m, a długość – 7,5 m, wysokość – 1,52 m. Dopuszczalna prędkość wynosi 40 km/h, natomiast zapotrzebowanie mocy – 180 KM.

Przyczepy zbożowe

Przyczepy zbożowe są specjalnie zaprojektowane do transportu zboża. Charakteryzują się wysokimi burtami, które zabezpieczają ładunek podczas transportu, oraz dużą pojemnością, umożliwiającą przewóz znacznych ilości zbiorów. Przyczepy do zboża popularne na europejskim rynku to:

  • Krone Tx 460 – całkowita objętość przestrzeni ładunkowej przyczepy wynosi 46 m3.  Zapotrzebowanie mocy to 120 KM.
  • Krone Zx 470 GL – pojemność przyczepy to 47 m3, a zapotrzebowanie mocy to 210 KM.

Przyczepy ogólnego zastosowania

To uniwersalne przyczepy stosowane do różnych celów, dlatego muszą cechować się bardzo solidną konstrukcją i możliwością dopasowania do wielu zadań. Sprzęty te nadają się zarówno do codziennych prac, jak i transportu materiałów na większą skalę.

W serwisie Mascus można znaleźć m.in. przyczepy do ogólnego zastosowania firmy Bailey. Jeden z popularnych modeli to Bailey Root 16, który ma wymiary 7,22×2,3×1,25 m. Przyczepa ma resorowany dyszel, 2 siłowniki do wywrotu oraz hydraulicznie otwieraną tylną klapę i boczną burtę, co stanowi idealne rozwiązanie np. przy zbiorze warzyw podatnych na uszkodzenia. W modelu zastosowano ponadto szerokie koła o wymiarach 560/60 R22,5, co ułatwia transport.

Przyczepy do przewozu słomy w belach

Zgodnie z nazwą są przeznaczone do transportu zrolowanej słomy w belach różnej wielkości. Takie przyczepy mają dużą, płaską platformę, która umożliwia załadunek i przewóz wielu bel jednocześnie. Charakteryzują się również dużym udźwigiem. Przyczepy do przewozu słomy w belach popularne na europejskim rynku to m.in.:

  • Palmse Trailer B3925 19T – masa własna wynosi 4250 kg, a ładowność przyczepy sięga 19000 kg.  Masa całkowita to z kolei 23250 kg. Wymiary: długość – 10993 mm, szerokość – 2460 mm, wysokość – 1350 mm.
  • PRONAR T026 – masa własna przyczepy wynosi 4530 kg, a jej ładowność 13470 kg. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 18000 kg. Wymiary: długość – 11995 mm ze schowaną ramą tylną, szerokość – 2500 mm, wysokość – 2860 mm.

Wozy paszowe

Takie wozy stosuje się w żywieniu bydła, są przeznaczone do przygotowywania, mieszania oraz transportu paszy dla zwierząt hodowlanych. Są wręcz niezbędne w dużych gospodarstwach rolnych, gdzie karmienie zwierząt odbywa się na większą skalę. Wozy paszowe pozwalają m.in. na precyzyjne wymieszanie różnych składników paszowych, co zapewnia wysoką jakość oraz odpowiedni skład i dawkę pokarmu.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wozów paszowych:

  • wozy paszowe samozaładowcze – maszyny, które same pobierają i ładują paszę, co ułatwia pracę;
  • wozy paszowe z pionowym lub poziomym mieszadłem – różnią się mechanizmem mieszania paszy, co może wpływać na sposób jej rozdrabniania i jednolitość.

Wśród modeli wartych uwagi wymienia się chociażby Trioliet Solomix 2 – 2000, który ma pneumatyczny układ hamulcowy. Pojemność maszyny wynosi 20 m3, wysokość 2,66 m, a szerokość 2,68 m. Ma 2 ślimaki, na które przypada po pięć noży. Ponadto niespulchniona i gładka powierzchnia wykroju zapobiega stratom w wyniku wtórnej fermentacji.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając przyczepy rolnicze?

Warto przed zakupem przeanalizować kilka kluczowych czynników, które pomogą dokonać najlepszego wyboru. Pierwsze, co należy rozważyć, to rodzaj przyczepy. Decyzja o zakupie zależy od tego, czy ma to być przyczepa uniwersalna, czy do jednego konkretnego celu, np. przewożenia zboża.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest ładowność i pojemność przyczepy. Należy wziąć pod uwagę rodzaj i ilość materiału, który będzie najczęściej przewożony.

Jakość i wytrzymałość to następne ważne elementy, ponieważ przyczep często używa się w trudnych warunkach, dlatego warto zainwestować w sprawdzony sprzęt. Na rynku wtórnym jest wiele przyczep, które zostały sprawdzone w różnych warunkach i mają potwierdzoną jakość, dlatego warto skorzystać z tej opcji.

Kolejną istotną kwestią jest typ rozładunku i wyładunku. Wpływa on na komfort i wydajność pracy, dlatego koniecznie musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Warto także sprawdzić systemy zabezpieczające, np. plandeki czy uchwyty do mocowania ładunku. Zwiększy to bezpieczeństwo transportu.  

Układ jezdny to także ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj i model przyczepy rolniczej. Typ osi, koła i zawieszenie – to wszystko wpływa na stabilność i komfort transportu, a tym samym wydajność. Ważna jest także kompatybilność z ciągnikiem.

Warto zwrócić uwagę także na dostępność części zamiennych, aby w razie awarii szybko wymienić uszkodzony element.

Sprawdź powiązane wpisy z kategorii Przyczepy rolnicze:

Przyczepy rolnicze typu tandem – przegląd dostępnych marek | Mascus Blog Polska

Przyczepy rolnicze niezbędne w każdym gospodarstwie – o tym warto wiedzieć! | Mascus Blog Polska

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole