Starship and crane reflection in the SpaceX helmet visor

Mega maszyny montujące rakiety SpaceX

0

Czasami do zbudowania cudów inżynierii potrzebne są specjalne maszyny i urządzenia. Tak jest z pewnością w przypadku rakiet SpaceX i innych pojazdów kosmicznych, które są wysyłane na orbitę. SpaceX to znana firma przemysłu kosmicznego, która projektuje, buduje oraz wystrzeliwuje rakiety kosmiczne. Przedsiębiorstwo zostało założone w 2002 roku przez przedsiębiorcę Elona Muska.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakiego rodzaju maszyny są potrzebne do budowy i przenoszenia fragmentów rakiet na miejsce?

Cały świat z zafascynowaniem śledzi obecnie najnowsze osiągnięcia SpaceX, a zwłaszcza projekt Starship, który zakłada lądowanie na Księżycu pierwszych astronautów od czasu programu Apollo. Warto jednak zwrócić uwagę, że za konstrukcją i przenoszeniem wielkich rakiet kryje się również ciekawy sprzęt. Pomyśl tylko o wszystkich mega maszynach zaangażowanych w ten proces: niewiarygodnie wysokich dźwigach i ogromnych przyczepach, nie wspominając o ruchomych podestach i platformach umożliwiających dostęp, które pracują wokół segmentów budowanych rakiet.

Wszelkie postępy w przemyśle kosmicznym wspierają wszechstronne maszyny, które w swojej własnej lidze robią wrażenie, choć nie zawsze są w centrum uwagi. Gdy przyjrzymy się dokładniej, można je znaleźć wszędzie: w obiektach budujących i testujących SpaceX oraz w kompleksach startowych.

W poszukiwaniu zdjęć tych gigantycznych maszyn przejrzeliśmy konta SpaceX i Elona Muska w mediach społecznościowych. Poniżej niektóre z nich, zauważone w Starbase Texas, zakładzie produkcyjnym i miejscu startu statku kosmicznego.

Przenoszenie rakiety Starship na orbitalną wyrzutnię

Jest to zadanie godne tylko największych żurawi gąsienicowych na świecie, takich jak LR 11350, ponad 1000-tonowy żuraw gąsienicowy oddany do użytku w 2021 r. i specjalnie skonfigurowany przez Liebherr, aby mógł postawić Starship na wyrzutni.

Po dostarczeniu superciężkiej rakiety wznoszącej (która zabiera statek kosmiczny na orbitę) na wyrzutnie, statek kosmiczny zostaje z wdziękiem uniesiony na jej szczyt.

Czy potrafisz policzyć liczbę kół w tej modułowej przyczepie Fagioli?

Transport rakiety wznoszącej Super Heavy jest wykonywany przez wytrzymałe przyczepy modułowe Fagioli, które są w stanie utrzymać jej ciężar.

Przyczepa Fagioli, w czasie kiedy nie transportuje rakiet, zapewnia również bezpieczny transport dużego żurawia Liebherr, nazywanego „Frankencrane”, ze względu na różnorodność przedłużeń wysięgnika.

Dźwigi, podnośniki nożycowe, podnośniki wysięgnikowe, ładowarki teleskopowe, nazwij je!

Ponieważ SpaceX buduje swoje statki kosmiczne pionowo, pracownicy muszą wykonywać swoją pracę wysoko nad ziemią. Solidne dźwigi są potrzebne do podniesienia 17 beczek ze stali nierdzewnej (każda o średnicy 9 metrów) i stożka przedniego, elementów które tworzą statek kosmiczny Starship. Dodatkowo, ultrawysięgniki umieszczają pracowników na odpowiednich wysokościach, aby mogli zespawać ze sobą te segmenty.

Sięganie do gwiazd to dosłownie biznes, który zaprasza do współpracy nie tylko astronautów, ale także osoby pracujące na dużych wysokościach. Również bardziej „skromne” maszyny, m.in. wysięgniki i urządzenia do podnoszenia wszystkich marek i modeli (Genie, Manitou, JLG i inne) są zawsze w ruchu w Starbase.

Co dalej?

Czekamy z podekscytowaniem na kolejny cud inżynierii, ponieważ na terenie Starebase jest obecnie budowana „Mechazilla”, czyli wieża Starship, której celem jest złapanie gigantycznej rakiety wznoszącej podczas jej powrotu na ziemię.

Źródło obrazka wyróżniającego: zdjęcie kompozycji zaawansowanego technologicznie skafandra kosmicznego SpaceX i w pełni skonstruowanego statku Starship.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole