Tanie ciągniki rolcznicze z Anglii - zestawienie Blog Mascus Polska

Tanie ciągniki rolnicze z Anglii – zestawienie

1

Rolnicy chętnie kupują używane maszyny rolnicze – oczywiście takie, które są w dobrym stanie technicznym. Szczególnie cenią sobie te sprowadzane z zagranicy, zwłaszcza z Anglii. Oferta jest szeroka, a najchętniej wybierane są ciągniki marek takich jak: John Deere, New Holland czy Massey Ferguson.

Tanie ciągniki z zagranicy cieszą się dużym powodzeniem u przedsiębiorców rolnych. Zakup maszyny używanej daje możliwość wyposażenia gospodarstwa w nowoczesne narzędzie do pracy za dużo mniejszą kwotę niż ma to miejsce w przypadku zakupu nowego traktora. Szacuje się, że rocznie polscy rolnicy sprowadzają ponad 16 000 ciągników z Europy Zachodniej, nie wliczając w to innych maszyn takich jak: kombajny, prasy, ładowarki czy sieczkarnie. Gros ciągników sprowadza się z Wielkiej Brytanii.

Wieku rolników obawia się nowoczesnych maszyn wyposażonych w innowacyjne systemy i dużą ilość elektroniki. Kupując używane ciągniki, wybierają maszyny starsze, a więc prostsze w budowie. Są one łatwiejsze w obsłudze oraz w naprawie, a części zamienne można kupić łatwo i niedrogo. Jeśli ktoś ma umiejętności, to starsze maszyny z lat 90-tych można naprawić samemu, bez korzystania z drogiego serwisu. Samodzielna naprawa nie generuje dużych wydatków – płaci się jedynie za części zamienne.

Na co zwrócić uwagę, kupując starszą używaną maszynę rolniczą? Zakup z rynku wtórnego zawsze jest obarczony ryzykiem, ale jeśli sprawdzi się ciągnik u mechanika, to jest ono mniejsze. Istotny jest rok produkcji i liczba przepracowanych godzin, ale najważniejszy jest jednak stan techniczny (m.in. silnik, filtry, podzespoły). Można też zbadać maszynę dynamometrem. Przed zakupem warto zapoznać się z historią serwisową ciągnika. Ogłoszeń należy szukać u zaufanych dealerów oraz w renomowanych serwisach ogłoszeniowych.

Trzeba również zastanowić się nad tym jakie dodatkowe elementy i rozwiązania technologiczne są przydatne i jakie udogodnienia powinna mieć kabina operatora.

Okazuje się, że najwięcej tanich ciągników z Anglii i innych krajów Europy Zachodniej kupowanych przez polskich rolników to maszyny wyprodukowane około roku 2000. Dużą popularnością cieszą się też maszyny z lat 90-tych.

Ciągniki rolnicze marki Massey Ferguson                        

Traktory Massey Ferguson kojarzą się z wydajnością, komfortem użytkowania i dobrą jakością. Są wyposażone w niezawodne silniki. Nowsze modele wykorzystują najnowsze technologie oraz zaawansowane przekładnie. Dają duże osiągi przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji. Od wielu lat ciągniki tej marki znajdują w Polsce wielu nabywców, którzy cenią je za wymienione wyżej zalety. Marka ta jest obecna także na rynku wtórnym – najwięcej ofert sprzedaży dotyczy starszych modeli serii 3000 oraz 6100. Niektórzy podnoszą, że wadą tych maszyn jest awaryjność skrzyń biegów i elektroniki, ale opinia ta dotyczy ciągników serii 3000 dość wyeksploatowanych – w stanie technicznym po przepracowaniu wielu tysięcy godzin. Na takie usterki wpływ mają zaniedbania serwisowe dotyczące wymiany oleju w skrzyni biegów. Nie ma dowodów na większą niż w innych maszynach awaryjność. Za najbardziej udaną serię uważa się 6400.

Ciągniki marki New Holland

Dużą popularnością cieszą się modele traktorów serii TM marki New Holland, ponieważ są wytrzymałe i można je kupić w dobrej cenie. Mają też wystarczającą dla większości gospodarstw rolnych moc. Maszyny te mają mocne silniki (6-cylindrowe) i wiele opcji wyposażenia, a także zaawansowaną przekładnię PowerShift. Są także wyposażone w turbosprężarkę i intercooler. W mniejszych modelach montuje się mechaniczne pompy wtryskowe, a w modelach 175 i 190 pompy sterowane elektronicznie.

Często poszukiwane są również modele serii T5. Dlaczego? Według użytkowników ciągniki te mają najlepsze wyposażenie w stosunku do ceny oraz mniejsze gabaryty, dobre zwrotność i skręt oraz świetną widoczność z kabiny. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się modele: T5.100, T5.120 oraz T5.85.

Traktory John Deere

Za najbardziej udane modele o dużej mocy tej firmy uznaje się te z serii 8000, która była produkowana w latach 1994-1999.

Seria 8000 to przede wszystkim przełomowa konstrukcja wprowadzająca nowe rozwiązania na rynek ciągników. Chodzi tu m.in. o budowę ramową, wysunięcie silnika o 110 cm do przodu, 16-stopniową przekładnię PowerShift, nowoczesną i dużo większą kabinę oraz podłokietnik CommandArm. W tej serii dostępne są także modele w wersji z gąsienicami (8000T). Użytkownicy ciągników tej marki przyznają, że nie są one oszczędne jeśli chodzi o zużycie paliwa – jest ono większe niż w traktorach innych marek, jednak są bardzo solidne. Dają sobie radę w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach polowych. Ich cena jest adekwatna do mocy. Mają duży uciąg i są intuicyjne w obsłudze. Poza tym rzadko się psują, a jeśli już się to zdarzy, to jest możliwość skorzystania z autoryzowanego serwisu naprawczego.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole

one comment
Najstarsze
Najnowsze
    Marek  10:02 pm - 14 lutego, 2021 Odpowiedz

    dobry