Popularne marki betoniarek

Przegląd najczęściej wybieranych marek betoniarek

0

Wybór najbardziej odpowiedniego rodzaju betoniarki zależy przede wszystkim od wielkości i specyfiki budowy. Sprawdź, jaką betoniarkę kupić i dowiedz się, jakich marek nowe i używane betoniarki znajdziesz na rynku.

Najpopularniejsze rodzaje betoniarek

Betoniarki to podstawowe maszyny mieszalnicze, które służą do tworzenia mieszanek betonowych o konsystencji ciekłej, półciekłej lub plastycznej, a także zapraw tynkarskich i murarskich. Na rynku jest wiele typów takiego sprzętu, co pomaga wybrać urządzenie dostosowane do potrzeb.

Ze względu na kształt mieszalnika można wyróżnić dwa główne rodzaje betoniarek – bębnowe i kielichowe, które różnią się również pojemnością. Betoniarki bębnowe lub inaczej wolnospadowe mają obrotowy bęben, przechylany automatycznie lub mechanicznie za pomocą korby albo koła. Pojemność bębna wynosi zwykle od 80 do nawet kilkuset litrów.

Chodzi tu nie o wartości całkowite, lecz o tak zwaną pojemność zasypową lub roboczą. Oznacza ona ilość zaprawy, która może być wytworzona w czasie jednego cyklu pracy maszyny i jest jednym z jej najważniejszych parametrów. Betoniarki kielichowe są z kolei zauważalnie większe i mają wyższe zużycie energii, lecz ich pojemność może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów. Urządzenia te są więc bardziej wydajne i stosowane są wtedy, gdy potrzeba w krótkim czasie wykonać większe ilości mieszanki.

Betoniarki różnią się też sposobem przemieszczenia – można je podzielić na przenośne, stałe oraz samochodowe i ciągnikowe. Pierwszy rodzaj betoniarek to najmniejsze urządzenia, które sprawdzą się w przypadku drobniejszych prac. Betoniarki stałe to najczęściej większe maszyny kielichowe ustawiane w wybranym miejscu budowy.

Wygodnym, choć kosztowym rozwiązaniem przy dużych budowach są też betoniarki samochodowe. Mogą to być tzw. gruszki zamocowane na ciężarówkach, które dowożą nawet kilka tysięcy litrów gotowej mieszanki betonowej, albo różnej wielkości betoniarki samozaładowcze, które służą do dozowania, mieszania i transportu betonu. Kielichowe betoniarki ciągnikowe montowane są z kolei na traktorach – na TUZ lub widłach paletowych.

Jaką betoniarkę kupić?

Wybór rodzaju i modelu betoniarki zależy przede wszystkim od zapotrzebowania na mieszanki betonowe na budowach, które urządzenie ma obsługiwać. Betoniarki bębnowe sprawdzą się tylko w przypadku mniejszych projektów, a gdy potrzeba więcej betonu, należy rozważyć stałe urządzenia kielichowe oraz samochodowe. Betoniarki samozaładowcze oraz ciągnikowe sprawdzą się z kolei tam, gdzie trudno dotrzeć z gruszką lub zainstalować betoniarkę stacjonarną.

Warto też wziąć pod uwagę sposób zasilania, który będzie najbardziej odpowiedni w danych warunkach i obniży koszt pracy, a jednocześnie zaoferuje pożądaną wydajność. Betoniarki często zasilane są elektrycznie jednofazowo (230 V) lub na tzw. siłę (380 V), ale dostępne są też modele z silnikiem spalinowym – nie tylko samochodowe. Betoniarki ciągnikowe z kolei napędzane są za pomocą WOM traktora.

Nie zawsze trzeba też kupować nowy sprzęt, który może sporo kosztować. Często lepszym rozwiązaniem będą więc używane betoniarki w dobrym stanie – zwłaszcza w przypadku drogich maszyn.

Najpopularniejsze używane betoniarki z Polski

W serwisie mascus.pl znajdziesz co najmniej kilkanaście ogłoszeń z Polski dotyczących nowych i używanych betoniarek. Są to różne rodzaje betoniarek, w tym zarówno mniejsze maszyny bębnowe wolnospadowe, jak i betoniarki ciągnikowe i samochodowe.

Wśród ofert najwięcej jest betoniarek marki Michalak. Ta nowoczesna, polska firma z długoletnią tradycją produkuje nie tylko ceniony sprzęt rolniczy, ale także maszyny budowlane i komunalne, w tym cieszące się uznaniem klientów betoniarki kielichowe od pojemności 800 l, 1200 l i 1800 l. Wiele z nich to betoniarki ciągnikowe o napędzie hydraulicznym oraz WOM (wał odbioru mocy), ale dostępne są też stałe modele z napędem elektrycznym. Część maszyn wyposażono w mechanizm samozaładowczy.

Inne popularne marki betoniarek dostępne w serwisie mascus.pl

W przypadku droższego sprzętu warto rozważyć też sprowadzenie używanej betoniarki z zagranicy. Na stronie mascus.pl ogłaszanych jest ponad 200 maszyn z Europy, Azji i Afryki, produkcji znanych na świecie marek.

Do najpopularniejszych betoniarek w serwisie należą te włoskiej marki Fiori. Założona w 1942 roku firma specjalizuje się w produkcji betoniarek oraz wywrotek i już w 1965 roku stworzyła pierwszą samozaładowczą betoniarkę samochodową. Wśród ofert znajdziesz między innymi model DB X 50 o pojemności 5000 l, który zapewnia dzienną produktywność na poziomie 120-130 m³ betonu, a także nieco mniejsze betoniarki DB 460 o pojemności 4000 l.

Uznaniem wśród klientów w wielu krajach Europy cieszą się również betoniarki marki Merlo. Firma ma ponad 100-letnią tradycję, a od kilkudziesięciu lat produkuje ładowarki teleskopowe, wózki widłowe i betoniarki samochodowe. Używane modele, które znajdziesz na stronie to modele DBM z lat 90. oraz dwóch pierwszych dekad XXI wieku. Kompaktowe betoniarki mają pojemność 2500 l, 3000 l lub 3500 l.

Wreszcie, betoniarki marki Sino to najpopularniejszy sprzęt w serwisie mascus.pl w kategorii pojemności do 1000 l. Sprzedawane są głównie bezpośrednio przez producenta – nowoczesną firmą z Republiki Południowej Afryki (RPA), która specjalizuje się w takich maszynach. Większość ofert to napędzane elektrycznie, przenośne betoniarki bębnowe o pojemności od 180 l do 600 l. Dostępne są też jednak maszyny z silnikami Diesla i kompaktowe modele kielichowe, a także betoniarki samochodowe oraz duże, stacjonarne jednostki kilkukielichowe o produktywności nawet ponad 100 m³ na godzinę.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole