Przegląd dostępnych modeli taktorów Kubota - jak wybrać odpowiedni ciągnik rolniczy na swoje potrzeby?

Przegląd dostępnych modeli traktorów Kubota – jak wybrać odpowiedni ciągnik rolniczy na swoje potrzeby?

0

Japońska marka Kubota oferuje szeroką gamę ciągników rolniczych o bardzo zróżnicowanych parametrach. Firma słynie z minitraktorów oraz kompaktowych maszyn. Produkuje też jednak nieco większe traktory, aż po sprzęt o mocy do 170 KM. Wskazujemy, jakie są najpopularniejsze modele ciągników rolniczych Kubota na polskim i europejskim rynku. Podpowiadamy też, co wziąć pod uwagę wybierając traktora Kubota i ile kosztują różne modele.

Jakie ciągniki rolnicze oferuje Kubota i czym kierować się przy wyborze?

Traktory Kubota cieszą się w Polsce dużą popularnością. W 2022 roku znalazły się na 3 miejscu najczęściej rejestrowanych nowych ciągników w Polsce. Są też bardzo chętnie wybierane przez klientów, którzy szukają sprzętu z rynku wtórnego.

Bardzo istotną częścią asortymentu producenta są zwłaszcza minitraktory oraz ciągniki o kompaktowych wymiarach i mocy, która często nie przekracza 50 KM. Maszyny takie znajdą zastosowanie nie tylko do lżejszych prac na mniejszym areale, lecz także w gospodarstwach warzywniczych, sadownictwie czy też do prac komunalnych.

Istnieją też ciągniki rolnicze Kubota, które sprawdzą się do bardziej wymagających zadań w gospodarstwach nastawionych na różne rodzaje upraw i hodowli. Warto jednak pamiętać, że są to maszyny, których moc nie przekracza 170 KM. Przy wyborze traktora Kubota warto więc wziąć pod uwagę zwłaszcza moc, która powinna być dopasowana do wielkości gospodarstwa i wykorzystywanych w nim maszyn, a także innych czynników wpływających na warunki pracy.

Przyjmuje się, że przy powierzchni:

 • do 10 ha – wystarczy ciągnik o mocy do około 60 KM;
 • 10-20 ha – moc powinna mieścić się w zakresie 60-95 KM;
 • 20-35 ha – warto mieć maszynę z silnikiem 105-165 KM;
 • 35-50 ha – przyda się traktor 150-230 KM.

Dobrze również uwzględnić inne czynniki, takie jak charakter gospodarstwa. Przykładowo przy uprawie zboża potrzebna będzie znacznie większa moc niż przy hodowli zwierząt. Ważny jest też rodzaj gleby czy ukształtowanie terenu (im bardziej zwięzła gleba i pagórkowaty teren, tym silniejszy musi być traktor).

Minitraktory Kubota z serii B – modele B1241 oraz B1181

Kubota słynie z kompaktowych ciągników rolniczych oraz minitraktorów i jest liderem polskiego rynku w tych segmentach. Dobrym przykładem są minitraktory Kubota B, dostępne z silnikami o zróżnicowanej mocy i różnymi typami przekładni oraz jako wersje z ramą ROPS lub kabiną.

Wśród używanych maszyn największą popularnością cieszą się modele B1241 oraz B1181. Ten drugi to wyjątkowo lekki (640 kg), niewielki sprzęt o szerokości poniżej 1 m, który wyposażono w 3-cylindrowy silnik o mocy 17 KM. Traktor posiada WOM tylny i WOM środkowy, a udźwig tylnego TUZ wynosi 540 kg. Model B1241 to z kolei nieco większy i cięższy (761 kg) miniciągnik. Maszyna ma silnik o mocy 22 KM i może udźwignąć na TUZ do 615 kg.

Średniej wielkości ciągniki rolnicze Kubota M5

Najczęściej kupowane ciągniki w Polsce to średniej wielkości pojazdy o mocy od około 100 KM do 120 KM. W tym segmencie japoński producent oferuje traktory Kubota M5. Na rynku wtórnym popularnością cieszą się zwłaszcza modele M5091 oraz M5111 z silnikami 3,8 l o mocy odpowiednio 96 KM i 115 KM, które spełniają normy emisji spalin Euro IV.

Maszyny posiadają doskonałe właściwości manewrowe oraz skrzynię biegów, która ma aż 36 przełożeń. Wyróżniają się też między innymi:

 • elektronicznym systemem sterowania obrotami i zintegrowaną pamięcią prędkości obrotowej, które ułatwiają pracę z urządzeniami napędzanymi przez WOM;
 • połączeniem wtrysku Common Rail z wieloma technologiami, które optymalizują zużycie paliwa;
 • zmodernizowanym terminalem ISOBUS oraz implementami, które zwiększają dokładność i wydajność pracy.

Najmocniejsze traktory Kubota M7

Najbardziej wydajnymi i najmocniejszymi ciągnikami rolniczymi Kubota M są modele M7 z silnikami o pojemności 6,1 l. Dostępne są na w trzech wariantach mocy – 130 KM, 150 KM lub 170 KM, a wśród używanego sprzętu najczęściej spotykany jest ten ostatni, czyli traktor Kubota M7171.

W wersji Standard ciągnik ma otwarty układ hydrauliczny, pompę zębatą o wydajności 80 l/min. oraz mechanicznie sterowane zewnętrzne zawory hydrauliczne (3 sekcje). Z kolei wersja Premium obejmuje między innymi system CCLS z regulacją przepływu, pompę PFC 110 l/min oraz 4 elektronicznie sterowane zewnętrzne zawory. A do tego dźwignię sterowania, która integruje wszystkie najważniejsze funkcje maszyny.

Warto też wspomnieć takie udogodnienie, jak technologię Power Boost – chwilowe zwiększanie mocy, które pozwala sprawniej ukończyć trudne zadanie. Traktor Kubota M7171 oferuje też hydrauliczne szybkozłącze z pojedynczą dźwignią oraz dwa rodzaje szybkozłączy, w tym ISO-Euro.

Inne traktory Kubota: kompaktowy M4072 i popularny w Polsce, nieco mocniejszy M135GX

Rzecz jasna wspomniane już maszyny Kubota to niejedyne ciągniki rolnicze marki z rynku wtórnego, które są warte uwagi. Interesującą propozycją dla mniejszych gospodarstw rolnych może być choćby uniwersalny model M4072 z silnikiem 3,3 l o mocy 74 KM. Układ hydrauliczny maszyny zapewnia pełny udźwig dla różnych zastosowań, a kabina jest wyjątkowo przestronna i komfortowa w stosunku do rozmiarów traktora.

Dużą popularnością wśród krajowych ogłoszeń cieszy się również ciągnik rolniczy Kubota M135GX. Zanim na polskim rynku pojawiły się modele M7, traktor ten był najmocniejszą maszyną marki. Posiada silnik 6,1 l o mocy 140 KM, który spełnia normę emisji spalin Euro IIIB. W ciągniku Kubota M135GX zastosowano też elektro-hydrauliczny rewers bezsprzęgłowy, który sprawdza się szczególnie dobrze przy wykorzystaniu ładowacza czołowego, bo umożliwia wygodną i płynną zmianę kierunku jazdy przód-tył.

Ile kosztuje używany traktor Kubota? Ceny najpopularniejszych modeli na Mascus.pl

Oprócz rozmiarów i mocy oraz funkcjonalności dopasowanych do potrzeb istotnym kryterium przy wyborze traktora Kubota jest też cena. Zwykle młodsze maszyny o niższym przebiegu będą droższe niż starsze roczniki i mocniej wyeksploatowany sprzęt. Ile więc kosztuje używany traktor Kubota w serwisie Mascus.pl w zależności od modelu?

 • Kubota B1181 i B1241: popularne minitraktory marki kosztują najczęściej 60-80 tysięcy złotych;
 • Kubota M4072: te ciągniki rolnicze to wydatek od około 150 tys. zł do 250 tys. zł;
 • Kubota M135GX: ceny zaczynają się już od 130 tys. zł i mogą dochodzić do 250 tys. zł i więcej;
 • Kubota M5091 i M5111: za najpopularniejsze traktory z serii M trzeba zwykle zapłacić 200-260 tys. zł;
 • Kubota M7171: najmocniejsze ciągniki rolnicze producenta kosztują na rynku wtórnym od 295 tys. do nawet ponad 400 tys. zł.

Nie tylko ciągniki rolnicze Kubota – jakie inne maszyny marki są dostępne na Mascus.pl?

Kubota to nie tylko ciągniki rolnicze, lecz również innego rodzaju sprzęt ciężki wykorzystywany w różnych branżach. Wśród ofert na maszyny rolnicze marki można znaleźć między innymi pojazdy terenowe Kubota, maszyny do siania i pasz Kubota czy agregaty uprawowe Kubota.

Firma jest też cenionym producentem sprzętu budowlanego. Wybór ogłoszeń w tej kategorii jest jeszcze większy i obejmuje takie maszyny jak choćby:

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole