Kiedy należy zacząć orkę zimową i dlaczego należy ją wykonać?

0

Orka zimowa to jeden z najważniejszych zabiegów przy uprawie roli. Z jednej strony charakteryzuje zamknięcie sezonu – wykonuje się ją bowiem najczęściej po pierwszych przymrozkach i jest zazwyczaj ostatnią pracą wykonaną w polu w danym roku. Z drugiej strony, orka zimowa przygotowuje ziemię na kolejny sezon i wiosenny siew – sprawia, że gleba jest lepiej nawodniona, a materiał organiczny przedostaje się nawet do głębszych jej warstw. Jakie są najważniejsze cele orki zimowej i kiedy należy ją zacząć? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem!

Orka zimowa – ustawienie pługa na największą głębokość

Jaka powinna być głębokość orki zimowej? Odpowiedź jest prosta – orka musi być jak najgłębsza – nawet do 30 centymetrów. Orka zimowa powinna być też wykonana w tak zwaną „ostrą skibę”. Jej celem jest bowiem nie tylko równomierne rozmieszczenie materii organicznej, w całej warstwie ornej, ale również  resztek roślin i chwastów oraz składników pokarmowych zawartych w glebie. Warto pamiętać, że orkę zimową wykonuje się także po to, aby nawilżyć oraz napowietrzyć nawet najgłębsze warstwy podłoża. Przełom jesieni i zimy to najlepszy czas na tę czynność, bo – choć po jesiennych opadach gleba jest bardzo nawilżona, wilgoć może nie dotrzeć głębiej i trzeba jej w tym pomóc, wykonując orkę zimową na dużej głębokości. Kolejnym ważnym celem orki zimowej i powodem, dla którego musi być wykonana na jak największej głębokości, jest odpowiednie przemrożenie gleby. Niska temperatura ma działanie strukturotwórcze – pod wpływem lodu ziemia kruszy się na drobniejsze elementy, które są bardziej pożądane z punktu widzenia wiosennego siewu. Głęboka orka zimowa sprawia również, że znajdujące się w glebie drobnoustroje czy grzyby są bardziej narażone na mróz. Dzięki temu wymrożą się i będą mniejszym zagrożeniem dla upraw na wiosnę.

Orka zimowa 2018 – kiedy zacząć?

Wyznaczenie jednego terminu rozpoczęcia orki zimowej jest nie tyle trudne, ile wręcz niemożliwe. Nie ma bowiem konkretnej daty, kiedy należy wsiąść na ciągnik i rozpocząć pracę. Trzeba zdać się na obserwację, wyczucie i doświadczenie. Jeśli stosuje się poplon, orkę zimową trzeba wykonać, gdy rośliny są jeszcze zielone, czyli przed ich uschnięciem. Dzięki temu, gdy trafią pod ziemię, będą stanowiły doskonały, naturalny nawóz. Jeśli przegapi się ten moment, wówczas właściwości użyźniające poplonu znacznie spadają. Częstym problemem, który w niektórych okolicznościach uniemożliwia orkę zimową, jest bardzo grząska gleba, w której może zakopać się maszyna. Wynika to zawsze z intensywnych, jesiennych opadów. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej zaczekać na pierwsze nocne przymrozki – rzędu kilku stopniu poniżej zera. Wówczas wierzchnia warstwa gleby stwardnieje, bez problemu będzie można poruszać się po niej ciężkim sprzętem, ale jednocześnie pług poradzi sobie z orką. Żeby zdecydować, kiedy zacząć orkę zimowe, trzeba bacznie obserwować pogodę. Kiedyś mówiło się, że druga połowa października to optymalny termin. Obecnie, ze względu na zmieniający się klimat, widok ciągników pracujących w polu nawet w grudniu nie jest wielkim zaskoczeniem.

Pług do orki zimowej – jaki wybrać?

Orka zimowa jest jednym z najbardziej energochłonnych procesów pielęgnacyjnych gleby w całym roku. Stąd, aby maksymalnie zwiększyć wydajność, zminimalizować zużycie paliwa, a także przeznaczyć na pracę jak najmniej czasu, potrzeba wybrać nie tylko właściwy okres do pracy, ale również odpowiedni pług. Najlepszym pługiem do orki zimowej będzie z pewnością ten obrotowy, czyli bezzagonowy. Sprawi, że praca będzie wykonana szybciej i efektywniej – przede wszystkim dlatego, że ograniczone zostaną jałowe przebiegi. Trzeba jednak pamiętać o kwestiach związanych z pługiem bezzagonowym do orki zimowej. Jest on cięższy i wymaga mocniejszego ciągnika. Moc maszyny trzeba też dostosować do liczby lemieszy – pozornie im jest ich więcej, tym praca zostanie wykonana szybciej, ale w kontekście zużycia paliwa może okazać się, że lepiej postawić na mniejszy pług. Tę kwestię każdy rolnik musi przeanalizować samodzielnie. Zdecydowanie warto jednak baczniej przyjrzeć się temu zagadnieniu, bo może w znaczący sposób wpłynąć na koszt prac.

 

Orka zimowa czy warto ją wykonywać?

Wielu rolników staje przed dylematem – orka zimowa czy orka wiosenna? Ta pierwsza jest zdecydowanie bardziej kosztowna, ale jednocześnie może przynieść wiele korzyści. Dzięki niej gleba lepiej wchłania wilgoć, ziemia staje się również lepiej napowietrzona. Niebagatelne znaczenie ma również działalność morzu na strukturę gleby. Jeśli prawidłowo wykona się orkę zimową, można o wiele szybciej przystąpić do prac polowych wiosną, między innymi do siewu roślin jarych. Nie ulega więc wątpliwości, że pomimo tego, że orka zimowa to praca wymagająca odpowiedniego sprzętu, wprawy i wyczucia, zdecydowanie warto ją wykonać.

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole