Bele z pras zwijających marki Claas – popularne na europejskim rynku modele ROLLANT i VARIANT i ich zalety.

Prasy zwijające marki Claas – popularne na europejskim rynku modele ROLLANT i VARIANT i ich zalety

0

Claas jest cenionym niemieckim producentem maszyn rolniczych – w tym pras zwijających. Modele z serii Rollant oraz Variant cieszą się bardzo dużą popularnością wśród rolników na rynku europejskim i w innych częściach świata. Co wyróżnia je na tle innych pras rolujących i dlaczego warto korzystać z nich w gospodarstwie?

Prasa zwijająca – podstawowe informacje

Prasy zwijające, nazywane również prasami rolującymi lub prasami belującymi, to maszyny rolnicze służące do formowania zbieranego materiału – np. słomy, siana czy kiszonki – w równe, estetyczne bele. Dzielą się one na prasy:

  • pasowe wyposażone w gumowe pasy;
  • łańcuchowe wyposażone w łańcuch wraz z prętami na rolkach tocznych;
  • walcowe z systemem metalowych walców zamontowanych na stałe na obwodzie komory (prasy stałokomorowe);
  • łańcuchowo-walcowe wyposażone w walce i łańcuchy.

Na rynku europejskim popularnością cieszy się kilku różnych producentów pras zwijających – m.in. John Deere czy Krone. Jedną z najbardziej cenionych marek jest też funkcjonująca od 1913 roku niemiecka firma Claas.

Prasy zwijające Claas – serie Rollant i Variant

Prasy zwijające Claas wyróżniają się na tle innych modeli swoją trwałością, zastosowaniem nowoczesnych technologii oraz możliwością efektywnej pracy w różnych warunkach i o każdej porze zbioru. Wydajne i intuicyjne maszyny tego producenta stosowane są m.in. podczas zbierania i zwijania siana, słomy, traw czy lucerny. Zapewniają one efektywne prasowanie i formowanie beli, które następnie wykorzystywane są jako pasza dla zwierząt lub surowiec służący do innych celów. Prasy Claas tworzą równe baloty o okrągłym kształcie.

Seria Rollant

Prasy zwijające z linii Rollant to najczęściej sprzedawane modele pras stałokomorowych na rynku. To zasługa m.in. przystosowania tych modeli do pracy w nawet najtrudniejszych warunkach. Znajdują one zastosowanie nie tylko podczas zbioru słomy, siana i kiszonki, ale również w przypadku kukurydzy czy bawełny. Maszyny o solidnej konstrukcji i łatwej obsłudze formują kompaktowe, równe baloty o gęstym rdzeniu i wykorzystują system Roto Cut – rotor tnący z 25 nożami, który zapewnia najwyższej jakości paszę. Dzięki dużej prędkości obrotowej są one w stanie wykonać ponad 13 800 cięć na minutę, z kolei krótkie i dokładne cięcie gwarantuje silny zgniot materiału. Stabilne stalowe walce z profilem do aktywnego transportu formują materiał w mocne okrągłe baloty nawet przy dużej wilgotności. Wałki napędowe oraz łożyska są natomiast odpowiednio dostosowane do wysokiej przepustowości pras i dużej mocy napędu.

Prasy Rollant są też wyposażone w system dokładnego przykładania siatki, umożliwiający równomierne wiązanie belek. Wyróżnikiem modeli z tej serii jest również system Maximum Pressure System (MPS) w tylnej klapie, wpływający na zagęszczenie gotowej beli w części wewnętrznej. Co więcej, w poszczególnych prasach zastosowano spiralny rotor podający Roto Feed, który zabezpiecza zbierany materiały – jest on więc przydatny przy zbiorze delikatnych roślin, takich jak lucerna. Prasy Uniwrap do owijania beli kiszonki wykorzystują ponadto do sześciu warstw folii, aby zwiększyć szczelność, ułatwić fermentację i przedłużyć trwałość paszy.

Prasy Claas z serii Variant

Prasy z linii Variant o jeszcze większej mocy i wydajności stanowią dopełnienie oferty producenta. Maszyny są wyposażone w zmienne komory owijania do balotów o średnicy 0,90-1,80 m. Zastosowano w nich m.in. system zagęszczania Smart Density, który zapewnia idealne zagęszczenie, kształt i miękki rdzeń balotu, a także Active Rotor 360°, gwarantujący wysoką jakość cięcia zbieranych materiałów. Marka Claas zadbała również o obecność rotora tnącego Roto Cut z 14-17 nożami, który odpowiada za dużą gęstość prasowania oraz optymalne porcjowanie słomy, siana czy roślin na kiszonkę. Dużym atutem pras zwijających z tej serii jest też fakt, że maszyny automatycznie dostosowują się do zbieranego materiału – o ile tylko użytkownik ustawi jego rodzaj na terminalu obsługowym.

Co więcej, są one w stanie wiązać baloty z szybkością maksymalną 3 m/s – a to oznacza znacznie większą liczbę beli w ciągu dnia. Maszyny z serii Variant posiadają zmienny kanał prasowania, który pozwala na dostosowanie szerokości beli do indywidualnych potrzeb. Nowoczesny system automatycznego wiązania belek gwarantuje natomiast efektywny proces pakowania.

Popularne modele Rollant i Variant – przegląd

Do najpopularniejszych pras zwijających Claas z serii Rollant i Variant należą takie modele jak:

  • Rollant 520 – średnica komory prasowania 1,25 m, 14 noży, system MPS II, podbieracz z blachą odbojową lub z dociskaczem rolkowym, Roto Feed lub Roto Cut, ciśnienie prasowania do 150 barów;
  • Rollant 455 Uniwrap (najszybsza owijarka na rynku) średnica komory prasowania 1,25 m, 25 noży, system MPS Plus, podbieracz z dociskaczem rolkowym, opuszczana podłoga, ciśnienie prasowania do 180 barów;
  • Rollant 454 / 455 – średnica komory prasowania 1,25 m, 25 noży, system MPS Standard (w modelu 455), podbieracz z pojedynczym lub podwójnym dociskaczem rolkowym, opuszczana podłoga, ciśnienie prasowania do 180 barów;
  • Rollant 540 – średnica komory prasowania 1,25 m, 15 noży, system MPS II, podbieracz z dociskaczem rolkowym, opuszczana podłoga, Roto Cut Heavy Duty, ciśnienie prasowania do 180 barów;
  • Variant 585 / 565 – średnica komory prasowania 0,90-1,80 m, 17 noży, zarządzanie zagęszczeniem Smart Density, sterowany podbieracz z podwójnym dociskaczem rolkowym, opuszczana podłoga, wzmocnione łańcuchy, zabezpieczenie noży, solidny rotor 8 mm, ciśnienie dopasowane do rodzaju paszy, prędkości i wilgotności, maszyna przeznaczona głównie do kiszonki;
  • Variant 580 / 560 – średnica komory prasowania 0,90-1,80 m, 14 noży, zarządzanie zagęszczeniem Smart Density, sterowany podbieracz z podwójnym dociskaczem rolkowym, opuszczana podłoga, ciśnienie dopasowane do prędkości, wilgotności i rodzaju paszy, maszyna przeznaczona do słomy, siana i kiszonki.

Co jeszcze wyróżnia prasy zwijające Rollant i Variant?

Prasy zwijające Claas z serii Rollant to niezawodne rozwiązania, które dzięki właściwej pozycji i przemyślanej konstrukcji podbieracza pozwalają redukować zanieczyszczenia i straty paszy. Laserowo spawane ściany wpływają na stabilność walców prasujących, a duża liczba noży gwarantuje doskonałą jakość kiszonki. Inteligentne rozwiązania zastosowane w maszynach sprawiają, że są one wyjątkowo intuicyjne, a dodatkowo – łatwe w konserwacji. Rozdzielacz układu smarowania ze zbiornikiem 6,3 l zaopatruje bowiem łańcuchy w odpowiednią dawkę oleju niezbędną do niezawodnej pracy, pozwalając na oszczędność czasu oraz kosztów.

Modele Variant wyróżnia równie duża wydajność co te z linii Rollant. Podwójny, zoptymalizowany dociskacz rolkowy zapewnia właściwy przepływ materiału, a dobra widoczność podbieracza wpływa na szybkie tempo pracy. Dużą zaletą jest również rotor, który równomiernie napełnia komorę prasującą, przetwarzając tym samym jeszcze więcej sprasowanego materiału. Wysoka prędkość pasów (od 5 s/balot) gwarantuje szybkie owijanie, które dzięki nowej blasze wprowadzającej jest jeszcze dokładniejsze. Prasy Variant są ponadto wyposażone w permanentne smarowanie łańcuchów – podobnie jak w przypadku modeli z serii Rollant nowy rozdzielacz ze zbiornikiem 7,2 l zapewnia im taką dawkę oleju, jaka jest w danym momencie potrzebna do dalszej pracy. Co istotne, maszyny gwarantują też bezpieczną jazdę i hamowanie – a użytkownik może sam dostosować maksymalną prędkość jazdy do możliwości ciągnika.

Wśród ogłoszeń w serwisie Mascus znajdują się oferty pras zwijających Claas z rynku wtórnego. Oprócz samych maszyn w niższych cenach dostępne są ponadto części do pras producenta z drugiej ręki. Dzięki temu w przypadku niespodziewanej awarii można szybko zamówić i wymienić uszkodzony element, zmniejszając przy tym koszty.  Na portalu znajdziesz też inne maszyny marki Claas, m.in. ciągniki, kombajny czy też maszyny do siania i pasz.

Inne artykuły na temat pras zwijających na blogu Mascus Polska:

Ile kosztuje prasa zwijająca John Deere. Od czego zależy cena używanej maszyny?

Prasy zwijające. Poznaj modele popularne na rynku europejskim | Mascus Blog Polska

Prasy Case IH – który model prasy zwijającej wybrać? | Mascus Blog Polska

Podziel się

Zostaw komentarz

Nieprawidłowe pole