SPRZEDAŻ NOWYCH TRAKTORÓW W STYCZNIU 2014.

 

Początek 2014 roku nie jest łatwy dla producentów maszyn rolniczych, zwłaszcza traktorów.Jak informuje  firma Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy, w styczniu 2014 roku sprzedaż tych maszyn wyniosła 764 sztuki, co jest 44 procentowym spadkiem w stosunku do grudnia 2013. Jednocześnie styczeń był najsłabszym miesiącem sprzedaży nowych traktorów od 2008 roku. Jeżeli dodamy do tego, że rok 2013 był słabszy od 2012, to naprawdę wieje pesymizmem.

nowe traktory

Powodów takiej sytuacji jest wiele. Najważniejszy to zapewne brak dofinansowania do zakupu maszyn rolniczych. W ubiegłych  latach sprzedaż nowego sprzętu była napędzana  przez dotacje unijne, w obecnej sytuacji rolnicy raczej wstrzymują się z decyzjami zakupowymi nowych maszyn

Najwięcej nowych ciągników sprzedano w województwach mazowieckim (181 sztuk), lubelskim (76 sztuk) i wielkopolskim (71 sztuk).

Producenci patrzą jednak z optymizmem w przyszłość, o czym świadczą nastroje na chociażby niedawno zakończonych targach Polagra-Premiery w Poznaniu. Ogólnie panuje opinia, że rok 2014 powinien na poziomie roku ubiegłego, a najbliższe 3-4 miesiące będą odbiciem sprzedażowym. Niedługo więc będziemy mogli zweryfikować te opinie, a może są to tylko pobożne życzenia?

Traktory Zetor, New Holland i John Deere – marki z najlepszymi wynikami.

W trendzie spadkowym, który mocno zaznaczył się w styczniu 2014 roku liderem sprzedaży nowych traktorów jest czeski Zetor, który sprzedał w styczniu 127 maszyn. Od wielu miesięcy marka ta znajduje się na podium, doświadczając relatywnie najmniejszych spadków sprzedaży (-13% w stosunku do stycznia 2013). Drugą pozycję zajmuje New Holland (108 sprzedanych ciągników), ale zanotował za to bardzo duży spadek sprzedaży (-40%) w stosunku do analogicznego okresu ub. roku. Podium zamyka amerykański gigant – John Deere (77 sprzedanych nowych ciągników), który podobnie jak New Holland odnotował poważny spadek sprzedaży (-46%).

Jeżeli chcielibyśmy przyjrzeć się najlepiej sprzedawanym modelom w styczniu 2014 to po raz kolejny rządzą Major 80 (36 sztuk) o Proxima 90 (21 sprzedanych egzemplarzy) – obie marki czeskiego Zetora. Trzecie miejsce zajmują  ex aequo: Belarus 952.4, Kubota L5040 oraz Farmtrac 675DT. Tak więc wszystkie modele raczej z niższej półki cenowej.

Zetor Major 80

 Wzrost sprzedaży używanych traktorów.

W naturze nic nie ginie. Każdy rynek ma swoją chłonność, rolnicy mimo braku dofinansowania zakupu nowych maszyn, starają się tańszą drogą uposażyć swoje gospodarstwa. Spadki sprzedaży nowych traktorów spowodowały widoczny wzrost sprzedaży używanego sprzętu. Styczeń był najlepszym miesiącem od sześciu lat, jeżeli chodzi o kupno używanych traktorów – zarejestrowano ich 1427 sztuk.

Najpopularniejszymi markami w segmencie maszyn używanych są Zetor, Massey Fergusson, John Deere, New Holland, Claas i Case oraz nasz rodzimy Ursus. Podobnie jak w przypadku maszyn nowych kluczowym czynnikiem zakupu jest cena. Większość maszyn w obrocie wtórnym wyprodukowana została w latach 1990-2000.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *